Pruśce wieś malowana

Pruśce wieś malowana

PRUŚCE. W Pruścach przybywa murali, a co jeden to ładniejszy, tak przynajmniej twierdzi wielu mieszkańców wsi.
Na czele inicjatorów zdobienia obrazami lokalnej architektury stoi Łukasz Zaranek, pedagog, radny, działacz społeczny i człowiek otwarty na wszelkie piękno.

Jak sam wylicza: Rzeczywiście, już mamy w zasadzie cztery takie „malunki ścienne”, choć dwa w zasadzie są malunkami bramowymi, bo mowa o dwóch grafikach na remizie, a dokładniej na bramach remizy OSP Pruśce.

Jak się dowiadujemy, malowidła na bramach OSP zostały wykonane za środki własne strażaków z lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Prace wykonał mieszkaniec Prusiec, Szymon Rosłochowski. Pierwszą z bram pomalował sporo wcześniej, a w ostatnim czasie powstał malunek na drugiej bramie. Murale powstały na ścianie przedszkola w Pruścach, a także na ścianie naprzeciwko budynku głównego szkoły podstawowej.

Powstały dzięki środkom zdobytym przez Stowarzyszenie „Do Przodu”. Jeden z murali powstał w roku 2019. Zanim się jednak pojawił, rok wcześniej Łukasz Zaranek przygotował projekt w ramach grantu „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Banku Santander. Sołectwo otrzymało na swój projekt 5000 zł. Wykonawczynią muralu była Monika Kokucińska, z którą Pruśce mają wciąż doskonałe relacje.

Mural zdobi budynek przedszkola już od czterech lat, natomiast ostatni z murali wykonany przez Stowarzyszenie „Do Przodu” powstał dzięki grantowi z fundacji spółki Orlen „Moje miejsce na ziemi”. Przygotowano dobry projekt i wieś otrzymała tym razem grant o wartości 10.000 zł.
Ostatecznie mural kosztował 8000 zł i zdobi od kilku miesięcy centrum Prusiec.

Murale mają nie tylko aspekt estetyczny. Różnym osobom podobają się różne rzeczy. Interesuje je nie tylko wartość artystyczna, ale też wychowawcza czy historyczna. Mural nawiązujący do historii powstał z okazji 130-lecia istnienia szkoły podstawowej w Pruścach i przedstawia jedno ze starych zdjęć, które udało się zdobyć od mieszkańców.

– Mural przy budynku szkoły to mural proekologiczny. Wydaliśmy również foto książkę, historię szkoły podstawowej w Pruścach, sięgające początków ubiegłego wieku, aż do czasu współczesnych. Jedno z tych zdjęć posłużyło jako inspiracja do wykonania muralu – przyznał Łukasz Zaranek.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.