OBORNIKI. Podczas sesji rady powiatowej zadecydowano o pozbyciu się przez powiat obornicki Liceum Ogólnokształcącego w Rogoźnie. Na znak protestu trzech radnych z Prawa i Sprawiedliwości nie wzięło udziału w głosowaniu nad tą sprawą.
Na początku wyjaśnijmy, że klub PiS liczy w radzie trzech członków. Są to Leszek Dąbrowski z Uścikowa, Mateusz Daszkiewicz ze Słonaw i Zbigniew Nowak z Budziszewka.
Już po rozpoczęciu obrad radni PiS zawnioskowali, aby nie procedować sprawy Liceum podczas tej właśnie sesji.
– Pod tą uchwałą nikt się nie podpisał. To jest takie ukrywanie się gdzieś za biurkiem. Ktoś się boi. Rzucimy, może przejdzie, może nie – stwierdził Zbigniew Nowak i wyjaśnił: Nie mamy jeszcze pełnych danych, nie wiemy na jakich warunkach to nastąpi. Nie wiemy, czy uchwała rady gminy Rogoźno jest podjęta. Nie mamy również symulacji ekonomicznej, czyli ile na tym stracimy, ile zarobimy. Myślę więc, że nie powinniśmy nad tym punktem obradować.
Przeciwko zdjęciu z porządku obrad punktu o przekazaniu szkoły zagłosowało 12 radnych. Trójka z PiS była za. Wstrzymała się radna Renata Tomaszewska (Bezpartyjny Powiat, Rogoźno). Nie głosował Bogusław Janus (niezależny, Rogoźno). Wniosek upadł.
W trzeciej godzinie obrad, gdy zaczęła się właściwa dyskusja nad pozbyciem się rogozińskiego Liceum, Daszkiewicz zawnioskował, aby zaprosić burmistrza Rogoźna na następną sesję rady powiatowej: Na tę chwilę nie widzę podstaw do tego, abyśmy w takiej atmosferze wychodzili na siłę z inicjatywą, dopychając kolanem podjęcie tej uchwały. Nie widzę żadnej refleksji, a warto aby się ona także pojawiła – stwierdził radny.
– Nie mamy jeszcze porozumienia pani starosty z burmistrzem Rogoźna. Wiem, że to idzie bardzo ciężko. Spodziewałem się tego, że to porozumienie już będzie i będziemy wiedzieć, jakie to warunki są. Tak faktycznie to kłócimy się o kilkadziesiąt tysięcy złotych, które mamy dołożyć do wychowania naszej przyszłości, czyli młodzieży z powiatu obornickiego – dodał Nowak.
Po tych wypowiedziach Daszkiewicz złożył wniosek formalny o przełożenie dyskusji oraz głosowania nad uchwałą na następną sesję, która miałaby się odbyć z udziałem burmistrza Rogoźna.
Za przełożeniem dyskusji na następną sesję głosowało trzech radnych PiS. Wstrzymał się radny Janus, a 13 pozostałych radnych było przeciw.
W tej sytuacji przewodnicząca Kulupa poddała pod głosowanie, już bez dalszej dyskusji, projekt uchwały, który formalnie nazwano powierzenie gminie Rogoźno zadania publicznego w postaci prowadzenia Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysła II w Rogoźnie.
Trzech radnych PiS nie wzięło w tym głosowaniu udziału. Pozostałych 14 radnych poparło pozbycie się przez powiat Liceum, nie znając nawet warunków, na jakich to nastąpi.