Oborniki gościły młodzieżowe rady z  Wielkopolski

Oborniki gościły młodzieżowe rady z Wielkopolski

OBORNIKI. W II Zlocie Młodzieżowych Rad Wielkopolski zorganizowanym w Obornikach wzięło udział 17 młodzieżowych rad z Wielkopolski, łącznie około 120 osób. Wydarzenie odbyło się w gościnnych progach obornickiego ogólniaka.

W sobotę odbywały się kolejne panele obejmujące część oficjalną, dyskusyjną i szkoleniową. Całość zakończyła się wspólnym networkingiem w postaci integracji przy muzyce. Z wydarzenia ma powstać także publikacja pod tytułem „Młodzieżowe Rady Wielkopolski – kim jesteśmy, co robimy, czego potrzebujemy” będącą kompleksową diagnozą potrzeb i stanu młodzieżowych rad w Wielkopolsce.

Zanim taka relacja powstanie, pozwolimy sobie na własne króciutkie résumé ze Zlotu.

Młodzi ludzie dotarli do Obornik samochodami, autobusami i pociągami. Pomimo ogromnej grupy panował ład, a grupa techniczna panowała nad wszystkim. Nad całością panowała radna i spirytus movens wydarzenia, czyli radna gminy Oborniki Małgorzata Witek. W tle sekundował jej inny radny, Jarosław Paulus, szef komisji oświaty i nauczyciel.

Pomijając wstęp, młodzi radni przedstawili się i swoje środowisko, a następnie po lepszym poznaniu i wzmocnieni wspólnym obiadem, którym poczęstowała ich nasza gościnna gmina, przystąpili do warsztatów. Jeden z warsztatów dotyczący ekonomii samorządowej, a dokładniej, planowania budżetu w taki sposób, aby wystarczyło środków na wszystkie zadania, który poprowadziła skarbnik gminy Oborniki Joanna Gzyl.
Pani Joanna jest nie tylko skarbnikiem i to z dużą wiedzą i ogromnym doświadczeniem samorządowym, ale też doskonałą ekonomistką znającą dobrze arkana budżetu. Do tego jest prywatnie matką dwóch synów w wieku zbliżonym do wieku uczestników Zlotu.

Udało się jej więc nawiązać z uczestnikami warsztatów doskonałe relacje i jest przekonana, że pomimo małego jeszcze doświadczenia, młodzi ludzie dobrze wiedzą czego potrzebują i w jaki sposób to zorganizować. – Pracując z nimi zdałam siebie też sprawę, że mając w gminach liczne programy dla dzieci i dla seniorów, pominęliśmy potrzeby nasto- i dwudziestoparolatków – przyznała Joanna Gzyl.

Kacper Chyła prowadził warsztaty z komunikacji międzyludzkiej. Wykonał ciekawe doświadczenie, a dokładniej, próbę przekazu informacji od jednej grupy do drugiej, podczas, gdy grupa trzecia starała się ów przekaz zagłuszyć i uniemożliwić jego dotarcie do adresatów. Najpierw powstał problem z niemożnością przekazu treści informacji, potem pojawiła się myśl, że dobra współpraca i podział zadań może jednak przekaz umożliwić i ułatwić.
Pan Kacper ma teorię, że młodzież popandemiczna jest zamkniętą w sobie i ma deficyt w nawiązywaniu relacji, komunikacji i przystępowania do współpracy. Jeżeli ma rację, to z czasem ów deficyt z pewnością zniknie.

Całość programu zlotu projektował Paweł Bącal, który jest zdania, że tego typu wydarzenia są wręcz niezbędne do łatwiejszej wymiany międzypokoleniowej w samorządach, co przecież dzieje się przez cały czas i trudno tego nie zauważać.

Zlot nie udałby się zapewne tak dobrze, gdyby nie ciężka praca i staranie takich osób jak Leonard Czubała czy Patrycja Karolczak. Ta ostatnia podliczyła: Organizacja całego tego wydarzenia, przede wszystkim zaczęliśmy od pozyskiwania środków, żeby tutaj w ogóle to wydarzenie zorganizować. Mamy finansowanie z dwóch projektów grantowych. Jest to „Postawmy na młodzież” projektu Poznań oraz „Wielkopolska wiara 2023” organizacji PISOP. Tymi naszymi ośrodkami zajmuje się nasza Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek.

Nie wiemy, jak w zeszłym roku poradziła sobie z organizacją tego wydarzenia Młodzieżowa Rada Gminy Szydłowo, wiemy, że w tym roku Młodzieżowa Rada Miejska z Obornik poradziła sobie doskonale.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.