Obornickie jesienne inwestycje drogowe

Obornickie jesienne inwestycje drogowe

GMINA OBORNIKI. Jesień to czas wzmożonych prac na gminnych drogach. Dlaczego jesień? Dlatego, że rozpoczynane przez burmistrza starania o dofinansowanie prac inwestycyjnych dają efekty dopiero latem. Potem trzeba ogłosić przetargi i dopiero w trzecim kwartale roku można oddać drogi do przebudowy. Tych placów budów w gminie Oborniki jest w wiele.

W Bogdanowie trwa budowa jednej z dróg, a wykonawcą inwestycji wartej ponad 717 tys. zł jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe Szymona Włodarczyka z Cieśli. Inwestycja obejmuje budowę drogi o nawierzchni z betonu asfaltowego, chodniki i zjazdy do posesji z kostki brukowej oraz odwodnienia. Jest współfinansowana ze środków Województwa Wielkopolskiego.

Podobna droga powstaje w Rożnowie. Gruntowa dotąd ulica Powstańców Wielkopolskich zmieniła się już w ulicę o nawierzchni z betonu asfaltowego. Wzdłuż powstał chodnik, zbudowano dojazdy do posesji, kanalizację deszczową i oświetlenie. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Anmak z siedzibą w Rogoźnie. Projekt także współfinansowany jest ze środków Województwa Wielkopolskiego.

Kolejna ważna droga powstanie w Nieczajnie. Burmistrz Szrama podpisał już umowę z firmą Bimex z Rogoźna, która wybuduje drogę łączącą się z drogą powiatową Lulin-Nieczajna-Kowalewko, która być może niedługo powstanie. Przewidziany do przebudowy teren jest dziś nieutwardzony, o nawierzchni gruntowej tonącej po opadach i pylistej latem, z prawostronnie zlokalizowanym chodnikiem z kostki brukowej.

Po realizacji inwestycji powstanie tam droga z kostki brukowej wraz z chodnikiem i miejscami parkingowymi na odcinku około 180 m. Odwodnienie zostanie zapewnione przez odpowiednie spadki podłużne i poprzeczne do rowu przydrożnego. Koszt inwestycji to 282900 zł.
Sołtys Nieczajny Elżbieta Desperak nie kryje zadowolenia: Bardzo się cieszę z decyzji o rozpoczęciu budowy. Inwestycja ta jest efektem wieloletnich starań zapoczątkowanych jeszcze przez mojego poprzednika Jerzego Nowaka i kontynuowanych przeze mnie od samego początku kadencji.

Informując o przebudowie dróg wiejskich nie można pominąć zakończenia przebudowy ulicy Staszica. Równa nawierzchnia, chodnik i droga rowerowa poprawiają komfort komunikacji. Po jednej stronie ulicy pojawiły się wzdłuż skarpy barierki. Po drugiej stronie budowany jest chodnik i planowane sprężyste bariery energochłonne.
Teren w dole ulicy, zalewany po każdym opadzie, stał się wygodnym parkingiem odwadnianym po deszczach.

Ten rok nie różnił się inwestycyjne od poprzednich i pomimo mniejszych dochodów podatkowych gminy, obfitował w ważne inwestycje. Rok przyszły już się dobrze zapowiada, a na liście inwestycyjnej burmistrz Tomasz Szrama zapisał już przebudowę ulicy Polnej.

Podobne artykuły