PARKOWO. W Szkole Podstawowej w Parkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Sybir. W wydarzeniu uczestniczyli Sybiracy, ich rodziny, sympatycy Koła Związku Sybiraków oraz przedstawiciele władz samorządowych z Rogoźna i Wągrowca.

Podczas oficjalnej części obchodów prezes Związku Sybiraków Koło Rogoźno-Wągrowiec Włodzimierz Sadłowski podzielił się refleksjami na temat dziedzictwa deportacji i skierował słowa wsparcia do potomków osób, które doświadczyły represji. Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie pamięci historycznej oraz konieczność upamiętniania dramatycznych wydarzeń z przeszłości.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, w której uczennice szkoły w Parkowie zaprezentowały program składający się z utworów muzycznych i występów scenicznych. Program miał na celu oddanie hołdu ofiarom deportacji i wprowadzenie uczestników w refleksyjny nastrój.
Obchody miały zarówno wymiar pamięciowy, jak i edukacyjny. Były okazją do przybliżenia młodszym pokoleniom trudnej historii i losów osób zesłanych na Sybir. Wydarzenie przypomniało o konieczności pielęgnowania pamięci o przeszłości oraz o znaczeniu wspólnoty w zachowaniu dziedzictwa historycznego.