Ma nie być więcej smrodu na Osiedlu Leśnym

Ma nie być więcej smrodu na Osiedlu Leśnym


OBORNIKI. Informowaliśmy już o skargach mieszkańców domów wielorodzinnych i jednorodzinnych znajdujących się w okolicach oczyszczalni ścieków, odczuwających dyskomfort związany z przykrymi zapachami, które generuje osad pościekowy.

Osad to ogólnie problem oczyszczalni ścieków, dlatego w najbliższej perspektywie pojawią się środki na jego zagospodarowanie.

Obornicka oczyszczalnia rocznie produkuje ok 6 tys. ton osadu, który dwa razy do roku jest z niej wywożony do utylizacji lub do zagospodarowania rolniczego. Niestety, wygląda na to, że poprzedni zarząd spółki, który działał do grudnia 2022 r. nie zadbał należycie o utylizację osadu i zamiast 6 tys. ton wywiózł ich tylko 1500.

Od stycznia nowy zarząd spółki z prezesem Krzysztofem Nowackim na czele podjął działania związane z przygotowaniem koncepcji dotyczącej modernizacji oczyszczalni ścieków pod kątem zmiany biologii oczyszczania i budowy biogazowni, a tym samym pozbycia się osadu w dotychczasowej postaci.

Bodaj najkorzystniejsze byłoby wybudowanie biogazowni, co z jednej strony zlikwiduje fetor, a z drugiej da wymienne korzyści w postaci energii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że budowa takiej biogazowni szacowana jest na ok 22 mln zł. Pomimo wysokiego kosztu spółka w najbliższym czasie przystąpi do sporządzenia dokumentacji projektowej.

Osad, który w tej chwili sprawia nieprzyjemny zapach jest już utylizowany, jednak jego nadmiar z poprzedniego roku powoduje, że jest to proces czasochłonny.
Spółka przeprasza za niedogodności i przygotowuje się do zmiany technologii oczyszczania ścieków tak, aby ten proces jak najmniej zakłócał życie mieszkańców gminy Oborniki.

Trudno w tym miejscu nie zauważyć, z jaką energią nowy zarząd spółki przystąpił do likwidacji problemu i to zapamiętać, bo nieczęsto tak w takich przypadkach w naszym pięknym kraju wszak bywa.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.