OBJEZIERZE. Literackość Objezierza powróciła i to w najlepszym znaczeniu tego słowa. Odbyła się tam konferencja naukowa poświęcona Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu oraz Antoniem Małeckiemu, przygotowana wspólnie z Biblioteką Raczyńskich, a w szczególności z działającą w strukturach tej instytucji Pracownią-Muzeum J. I. Kraszewskiego Biblioteki Raczyńskich.
Wydarzenie zostało zainaugurowane w zabytkowym gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu przez zastępcę dyrektora BR Grażynę Piskorz oraz przez kierownika Muzeum J. I. Kraszewskiego Krzysztofa Kluppę.
Uczestnikom konferencji zostały zaprezentowane niezwykle ciekawe obiekty znajdujące się w zbiorach biblioteki, w tym rękopis powieści „Na bialskim zamku” autorstwa Kraszewskiego oraz list pochodzący z bogatej korespondencji pisarza. Światło dzienne ujrzały też książki opatrzone ex librisem Turnów znajdujące się niegdyś w imponującej bibliotece objezierskiego pałacu.
W tematykę konferencji wprowadził słuchaczy wykład prof. Tadeusza Budrewicza „Zgoda ludzi, zgoda zasad, wspólny cel: Kraszewski-Małecki”. Wykład ów dobitnie ukazał wszystkie paralele między dwoma wielkimi umysłami XIX wieku i wyczerpująco uzasadnił myśl przewodnią poznańsko-objezierskiej konferencji.
Dalsza część wydarzenia miała miejsce w pracowni przy ul. Wronieckiej, gdzie zostały omówione wielowątkowe związki Kraszewskiego z Wielkopolską. Następnie uczestnicy wysłuchali prelekcji prof. Wiesława Ratajczaka koncentrującej się na dramacie Małeckiego „List żelazny” oraz na powieści historycznej Kraszewskiego „Król Piast”. Oba dzieła traktują o mało popularnej epoce panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego, opisując ją w sposób daleki od powszechnych uproszczeń. Pierwszy dzień konferencji zakończył się wystąpieniem prof. Radosława Okulicz-Kozaryna pod przewrotnym tytułem „Czy Kraszewski naprawdę istniał?”, które to wystąpienie było doskonałym przyczynkiem do dyskusji wśród słuchaczy.
Drugi dzień konferencji odbył się w gościnnych progach Domu Kultury w Objezierzu. Licznie zgromadzoną publiczność powitała dyrektor Biblioteki Raczyńskich Katarzyna Kamińska w towarzystwie dyrektora Biblioteki Publicznej w Obornikach Mateusza Klepki. Pierwsze wystąpienie przygotowane przez Monikę Hancyk oraz Mateusza Klepkę traktowało o związkach J. I. Kraszewskiego z Objezierzem – począwszy od jego pobytu w tej miejscowości, aż po współczesne sposoby upamiętnienia.
Następnie punkt ciężkości programu przesunął się w kierunku wybitnego objezierzanina – Antoniego Małeckiego. Prof. Elżbieta Nowicka przedstawiła patrona biblioteki w Obornikach przede wszystkim jako autora przełomowej monografii „Juliusz Słowacki. Jego życie i dzieła w stosunku do współczesnej epoki”. Cykl konferencyjnych wystąpień zakończyła dr Magdalena Komosa-Kaźmierczak z prelekcją pn. „Ślady twórczości Antoniego Małeckiego w zbiorach specjalnych Biblioteki Raczyńskich”. Dzięki temu referatowi, słuchacze mieli niebywałą okazję zapoznać się z analizą unikatowego egzemplarza suflerskiego dramatu „List żelazny” oraz z zapisem nutowym muzyki do inscenizacji komedii „Grochowy wieniec”.
Akcentem wieńczącym dwudniową konferencję była możliwość zwiedzenia pałacu Turnów oraz kościoła pw. św. Bartłomieja. Po objezierskich zabytkach oprowadzali kolejno – Roman Ostrowski, dyrektor Zespołu Szkół im. Adma Mickiewicza w Objezierzu oraz ksiądz proboszcz Sławomir Ratajczak.
Zgoda ludzi i zgoda zasad, która łączy cel jeden, jako warunek, aby byt narodowy „przedłużyć, uświetnić, utrwalić” – ten program polityczny sformułował Józef I. Kraszewski w odpowiedzi na