Co wisi koźlarzowi?

POŁAJEWO. Już piąty rok słychać w Połajewie dudy, kozły i kozy. Zjeżdżają się tam z całego kraju kapele dudziarskie by prezentować swe umiejętności i urodę dawnych instrumentów.

W tym roku do górali z Zakopanego, kapeli poznańsko- bukowieckiej, i koźlarzy ze Zbąszyna dołączyli Orawianie czyli Galuska z Ostravskiej Polory. Po sumie z udziałem kapel, barwny korowód ruszył do domu kultury. Tam po posiłku, w czasie którego można było obejrzeć bożonarodzeniowe rodzinne szopki, zagrali dudziarze i kolędnicy.

Po repertuarze związanym z Bożym Narodzeniem był i znacznie lżejszy. Kapelmistrz kapeli koźlarskiej Kotowiacy ze Zbąszyna między poszczególnymi utworami żartował i rozbawiał licznie zgromadzoną publiczność. Zaprezentował kozła weselnego bialego. Piękny instrument wykonany ze skóry śnieżno – białej kozy i ręcznie toczonych piszczałek o głębokim dźwięku, umiejętnie wydobywanym przez koźlarza. By była jasność wskazał grającego na tym koźle tłumacząc, że- z lewego boku wisi mu łapa, z drugiego boku wisi mu druga łapa a ponadto już nic innego mu nie wisi, bo to prawdziwy koźlarz.

Prezentację zakończyły gromkie brawa. Podczas bisowego Pasła Kasia gąski sala wtórowała a grający na bębnie członek orkiestry dętej gospodarzy wtórował. Nie mnie widownie elektryzowały góralskie brzmienia. Obojętnie czy występował juhas z bardzo długą fujarą czy zagrały góralskie skrzypki zbójnickiego z Zakopanego podobało się wszystkim.

Nie mniej podobały się gajdy, skrzypce i basy górali z Orawy. Nie było grupy, której prezentacji nie zakończyłyby rzęsiste oklaski.

Pod koniec prowadzący przegląd Janusz Jaskulski podziękował dostojnym gościom ze starostą na czele, duchowieństwu a szczególnie księdzu kanonikowi Romanowi Ratajczakowi no i sponsorom bez których nie byłoby co zjeść i czego wypić. Wśród tych ostatnich znalazł się nadnotecki browar, jeden z niewielu produkujących piwo niepasteryzowane.

Pani Miłosława Mazur ogłosiła wyniki ogłoszonego wcześniej w połajewskim gimnazjum konkursu na rodzinną szopkę bożonarodzeniową.

Komisja zdecydowała przyznać pierwszą nagrodę państwu Grodzkim z Połajewa, drugą Ilonie Trynce z II klasy Gimnazjum z Młynkowie a trzecią Anecie Mialcarek, uczennicy II klasy Szkoły Podstawowej w Połajewie. Piąte Spotkanie Kolędników i Dudziarzy można śmiało uznać za bardzo udane.

Podobnego zdania byli najprawdopodobniej połajewianie którzy wypełnili po brzegi salę widowiskową domu kultury udowadniając tym, że tego typu imprezy są tu bardzo oczekiwane.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.