Cieplik droższy o 80%, a jego odbiorcy w szoku

Cieplik droższy o 80%, a jego odbiorcy w szoku

ROGOŹNO. Mieszkańcy Rogoźna, a szczególnie mieszkańcy Osiedla Przemysława, przeżyli prawdziwy szok widząc rachunki za ciepło. Na rachunkach zobaczyli cieplik droższy o 80%.

Jest to dla wielu niezrozumiałe, a dla części mieszkańców nie do udźwignięcia. Zwrócili się do radnych z prośba o wyjaśnienie.

Podjął się tego radny Paweł Wojciechowski, który chciał podczas sesji rady miejskiej zapytać o to, jak wyglądają koszty ciepła systemowego sprzedawanego przez spółkę Megawat. Dotyczy to zarówno mieszkańców Osiedla Przemysława, jak i Zespołu Szkół im. H Cegielskiego, który spółka także ogrzewa.

Wojciechowski mógł zapytać obecną na sali prezes Megawatu Renatę Tomaszewską, albo dyrektora szkoły Jarosław Łatkę.

Zwrócił się jednak z tym pytaniem do… Bogusława Janusa.

Przewodniczący Rady Łukasz Zaranek zwrócił mu uwagę, by pytał bezpośrednio osób posiadających wiedzę w interesującym go temacie.

Renata Romaszewska sama zgłosiła chęć odpowiedzi i wyjaśniła: Ciepło systemowe ze spółki Megawat podlega tym samym rygorom finansowym, co ciepło w całym kraju.

– W Polsce w ostatnim czasie ceny gazu, a gaz jest jedynym źródłem ciepła w spółce Megawat, wzrosły do niewyobrażalnych dla nas kwot. W roku 2022 cena gazu wzrosła o… 800%, czyli ośmiokrotnie – powiedziała prezes.

Wyjaśniła też, że złożyła wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o zmianę taryfy. Gdyby tego w porę nie uczyniła, spółka Megawat poniosłaby stratę w kwocie ponad półtora miliona złotych.

Renata Tomaszewska przypomniała oświadczenie premiera, który zapewnił, że spółki ciepłownicze nie będą płaciły za gaz więcej niż o 40% ceny z września roku 2022. By tak się stać mogło, wprowadzone zostały dla sprzedawców ciepła odpowiednie rekompensaty.

– Podnieśliśmy ceny o 80%, co i tak nie pokryło nam kosztów, zatem skorzystaliśmy w państwowej rekompensaty – oświadczyła Renata Tomaszewska.

Prawodawca wprowadził w tym roku kolejną zmianę, która obowiązuje od 1 lutego, a wprowadzona została z dniem 1 marca. Jednak cofając się do miesiąca lutego podwyżka może wynieść maksymalnie do 40%. Ci odbiorcy, którzy zapłacili rachunek o 80% wyższy mogą liczyć na wyrównanie ich straty do marca, na wyrównanie może liczyć także spółka ciepłownicza.

Czy mieszkańcy rogozińskiego osiedla faktycznie dostaną rekompensatę, kiedy i w jakiej formie, trudno jest dzisiaj kogokolwiek zapewnić.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.