Aresztowanie Pawła D. Jak do tego doszło

Aresztowanie Pawła D. Jak do tego doszło

OBORNIKI, UŚCIKOWO, POZNAŃ. Opisywaliśmy już aresztowanie Pawła D. Nasza redakcja dotarła do szczegółów i starała się uzyskać maksymalną ilość informacji w tej przykrej i bulwersującej sprawie.

Paweł D., jako radny, zasiada już trzecią kadencję w radzie miejskiej Obornik i należał do najaktywniejszych i najpracowitszych radnych.

Pełnił funkcję przewodniczącego komisji. Niegdyś Terenowej, Inwentaryzacji Mienia i Bezpieczeństwa Publicznego. Od tego roku Gospodarki i Bezpieczeństwa Publicznego oraz drugiej komisji – Skarg, Wniosków i Petycji.

Był także sołtysem Uścikowa. Wieś od dnia jego wyboru rozwijała się jak nigdy dotąd. Uczynny i pomocny, szybko zyskiwał sympatię, uznanie i przyjaźń.

Inwestycja, którą zainteresowały się policja i prokuratura, dotyczy starań dewelopera z ziemi ryczywolskiej, chcącego wybudować w Kowanówku, przy ulicy Miłowody, duże osiedle mieszkalne.

Plan tego terenu został przegłosowany przez radę miejską w roku 2014. Od tego czasu deweloper może bez przeszkód budować osiedle, dbając jedynie o postanowienia planu. Plan zakładał od początku wybudowanie drogi osiedlowej, odtworzenie dawnej drogi lipowej – jako pasa ochronny dawnego szpitala – oraz 1,25 miejsca postojowego na każde mieszkanie.

Pierwszy z warunków zapisała komisja urbanizacyjna, bez której nie powstanie w gminie żaden plan, ani większa inwestycja.

Drugi wymóg ustanowił Wojewódzki Konserwator Przyrody. Po dawnej drodze lipowej niewiele zostało, szpital już od lat nie działa. ale z decyzjami WKP nie ma sensu dyskutować, bo najczęściej są ostateczne.

Ostatni z wymogów dotyczy miejsc postojowych. Radni ustalili, że wystarczy, aby było ich 1,25 na każde z mieszkań. Ustalono to w czasie, gdy ta liczba wahała się od 1 do 3 miejsc postojowych na każdej z inwestycji.

Deweloper nie był zadowolony z odtwarzania drogi, z budowy drogi osiedlowej oraz owej normy, która na dodatek w tym przypadku wzrosła. Od roku 2014 zabiegał o zmiany, a burmistrz za każdym razem odmawiał, opierając się na decyzjach komisji i rady. Deweloper urządzał co raz w magistracie głośne awantury.

W reakcji na owe odmowy, deweloper ustawił na skaju swej działki, przy drodze powiatowej, płot. Płot utrudniał przejazd autobusów i uniemożliwiał parkowanie na obrzeżu działki nauczycielom i rodzicom dzieci, uczęszczających do szkoły specjalnej.

Od decyzji burmistrza odwoływał się wiele razy, ale w każdym przypadku instytucje kontrolne decyzję tę podtrzymywały.

Jak ma się do tego obietnica radnego Pawła D. załatwienie złagodzenia warunków, trudno sobie wyobrazić, bo trzeba być wyjątkowo naiwnym, aby uwierzyć w jej skutek.

Ostatnim ogniwem tej układanki była tajemnicza osoba pośrednika (będącego znajomym Pawła D.), pomiędzy radnym a deweloperem.

To on miał odwiedzić w imieniu radnego dewelopera z propozycją „pomocy” w zmianie planu. On miał być tym, który obiecał załatwienie i ułatwienie, dzięki stosunkom znajomego radnego, wszelkich spraw związanych z budową osiedla w Kowanówku. On też miał być autorem słów: Jak nie dasz w łapę, to nic nie załatwisz.

Słowa te ostały nagrane przez agentów, od pewnego czasu podsłuchujących telefon, a może telefony, obornickich radnych.

Skutkiem tego kontaktu była pierwsza transza łapówki – w kwocie 10 tysięcy złotych.

Wreszcie nadszedł dzień zatrzymania radnego przez agentów CBA.

Jak potoczy się sprawa radnego Pawła D., trudno dziś wyrokować. Nie ma bowiem żadnych informacji czy jego czyn był jednorazowy, czy do podobnych praktyk dochodziło już wcześniej.

Osoby, które sympatyzowały z radnym są, mówiąc wprost, wściekłe i czują ogromny zawód oraz przykry niesmak zdrady dotychczasowych, przyjaznych relacji.

Wobec radnego sąd zadecydował o areszcie na trzy miesiące. Pośrednik ma zasądzony dozór policyjny i kaucję w wysokości 20 000 zł – poinformował Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Na pytanie o decyzje wobec firmy, która miała korumpować radnego, rzecznik odpowiedział: Nie podjęto jeszcze żadnych decyzji.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.