Wykluczenie komunikacyjne w powiecie obornickim

Wykluczenie komunikacyjne w powiecie obornickim

POWIAT OBORNICKI. Wykluczenie komunikacyjne w powiecie obornickim jest nadal znaczne. Przewozy pasażerskie w komunikacji autobusowej nie są dla dostępne dla mieszkańców wszystkich miejscowości.

Do takiej konkluzji doszedł zespół rządowy, który opracował specjalny raport poświęcony tej sprawie. Ma to związek z pracami nad zlikwidowaniem wykluczenia komunikacyjnego dla mieszkańców gmin, co obiecał w poprzednich wyborach rząd PiS.

Aby ten stan w znacznej części zmienić, minimalizując w ten sposób wykluczenie komunikacyjne, rząd ma wiele do zrobienia – także w powiecie obornickim.

Gmina Oborniki ma sieć autobusową najlepiej rozwiniętą, poprawiło się w gminie Rogoźno. Z problemem przewozów pasażerskich boryka się wciąż gmina Ryczywół.

Co by złego nie powiedzieć o zbrodniczym komunizmie, to jednak w okresie PRL autobusy dojeżdżały niemal do każdej wsi. Jednak gospodarka rynkowa zweryfikowała finanse i udział budżetu państwa w finansowaniu bazy przewozowej i przewozów pasażerskich.

W ostatnich latach popyt i podaż na przewozy pasażerskie w transporcie drogowym w powiecie spadają. Wiele tras zostało zamkniętych przez przewoźników. Według raportu skomunikowane jest zaledwie 48% miejscowości powiatu obornickiego.

Według raportu rządowego, przewozy pasażerskie w komunikacji autobusowej muszą być opłacalne lub straty zrekompensowane, a cały system komunikacji drogowej spięty w jedną całość. Tego oczekują społeczności wykluczonych komunikacyjnie obszarów regionu.

Przewozy kolejowe są w zasadzie łatwiejsze organizacyjne i tańsze od autobusowych. Przez gminy Oborniki i Rogoźno przebiega linia kolejowa, co w niektórych przypadkach rekompensuje brak autobusów.

Jednak potrzebna jest infrastruktura. Linia kolejowa z Obornik do Wronek została rozebrana. W Obornikach, w jej miejsce, powstała mała obwodnica miasta.

Tor z Rogoźna do Wągrowca został naprawiony. Nie kursują nim jednak pociągi pasażerskie, po próbie w 2011 roku zawieszono rozkład jazdy: Pociągiem z Obornik do Wągrowca. Dwa razy dziennie.

W przypadku Ryczywołu wciąż kolei brakuje. Od lat mówi się o odtworzeniu linii Czarnków Wągrowiec i poczyniono w tej sprawie pierwsze kroki: Inwestycje kolejowe. Drugi tor w Obornikach i linia do Ryczywołu.

Jaka zatem jest przyszłość komunikacji zbiorowej, w tym tej autobusowej w powiecie, bo tę najszybciej można zorganizować, tego dziś nie wiadomo. Mieszkańcy wykluczonych komunikacyjnie miejscowości czekają na decyzje rządu.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.