Straż miejska chodzi po wsiach. Biednych nie stać na zieloną rewolucję

Straż miejska chodzi po wsiach. Biednych nie stać na zieloną rewolucję

GMINA OBORNIKI. Straż miejska nie rezygnuje z kontroli domowych pieców. Oficjalnie działania te mają na celu poprawę jakości powietrza i walkę ze smogiem, jednak wśród mieszkańców pojawiają się obawy, czy nie skończy się to surowymi mandatami.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej Mariusz Kozłowski zwrócił uwagę na sygnały od mieszkańców dotyczące kontroli pieców w domach. – Dochodzą do mnie słuchy, że straż miejska otrzymała instrukcje kontroli pieców w domach. Mają nakładać jakieś upomnienia, mandaty, potem ma być kierowana sprawa do sądu. Ile tych pieców mamy jeszcze do wymiany? – pytał radny.

Komendant straży miejskiej, Andrzej Strugała, uspokajał, że działania strażników nie mają charakteru masowego karania mieszkańców.

– Te kontrole są i będą, bo trudno jest dotrzeć do wszystkich. To jest głośne w każdej wiosce, że chodzimy. Sprawdzamy liczbę mieszkańców, czy są odpowiednie deklaracje na wywóz śmieci, czy mają kompostowniki na odpady zielone i czy psy zostały zaszczepione. Żaden mieszkaniec nie został ukarany za spalanie w kotle. Ukarani zostali ci, którzy nie mają wywozu nieczystości płynnych, nie mają szczepień. Sprawę spalania rozpatrujemy indywidualnie. Kilka osób zostało ukaranych za spalanie śmieci – tłumaczył Strugała.

Problem smogu wciąż pozostaje istotnym wyzwaniem dla gminy, zwłaszcza że wiele osób nadal korzysta z przestarzałych pieców na węgiel. Wiceburmistrz Piotr Woszczyk przyznał, że ich wymiana stanowi poważne wyzwanie finansowe dla mieszkańców.

– Szacujemy, że w 2024 roku było około 3000 pieców węglowych w gminie Oborniki, które muszą zostać wymienione. Dla tych mieszkańców jest bariera finansowa, która uniemożliwia im wymianę pieców. My to rozumiemy. Dlatego to nie jest na zasadzie, że straż miejska jedzie i karze. Nie robimy morderczej kontroli – zapewniał Woszczyk.

Strażnicy miejscy podkreślają, że ich działania mają przede wszystkim charakter edukacyjny, a mandaty nakładane są głównie za inne naruszenia, takie jak brak umowy na wywóz nieczystości czy spalanie śmieci.

Mimo tych zapewnień, wielu mieszkańców, gminy Oborniki, zwłaszcza starszych i mniej zamożnych, obawia się, że w przyszłości mogą spotkać ich surowsze konsekwencje. Na razie jednak straż miejska, zamiast karać, tłumaczy oraz liczy, że w walce o czyste powietrze mieszkańcy zaczną działać z własnej inicjatywy.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

KANCELARIA ADWOKACKA
Adwokat Cezary Pachurka
„Twoje zaufanie. Nasze zaangażowanie”
Profesjonalna obsługa prawna dla przedsiębiorców
i podmiotów prywatnych.
Telefon: 664 734 437, e-mail adwokat@pachurka.pl
Strona internetowa: www.pachurka.pl


Przyjmę do 
naszego zespołu 
technika farmacji
tel. 886-192-305

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
-PELLET DRZEWNY WYSOKOKALORYCZNY – EKOLOGICZNY
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.