Rajd Radzim z rekordową ilością rekonstruktorów

Rajd Radzim z rekordową ilością rekonstruktorów

GOŁASZYN. Rajd Radzim to bodaj największa impreza rekonstrukcyjna w całej Wielkopolsce. Tegoroczna edycja zgromadziła około 800 rekonstruktorów z całej Polski.

Pewnym zaskoczeniem mogła być znacznie skromniejsza frekwencja niż się pierwotnie spodziewano. Nawet mieszkańcy samego Gołaszyna przybyli dość nielicznie. Według paru opinii w minioną sobotę widzów było zdecydowanie mniej niż wystawców i rekonstruktorów, tak przyjemniej oceniła część organizatorów, a prawdziwymi autorytetami i spirytus movens Rajdu byli niewątpliwie Jadwiga Majchrzak-Zagrodnik z małżonkiem.

Jakiś „geniusz” zamknął na dodatek taśmą wjazd na polanę, przy której na szerokich leśnych duktach było dość miejsca dla dziesiątek aut, więc w tej sytuacji każdy przybyły parkował bez ładu i składu przy głównej drodze, nie bacząc na bezpieczeństwo swoje i innych.

Sama polana usiana była namiotami w jednej barwie, choć o różnych rozmiarach i kształtach. W paru miejscach ustawiono tarcze czekające na dzieci chętne do strzelania z łuku.

Część wspomnianych namiotów prezentowała starodawne, średniowieczne rzemiosło, było wiele ciekawych wyrobów rękodzielniczych z metalu, kości, rogów, skór i drewna. Gorzej było tym razem z gastronomią.

Przy nielicznych namiotach dorodne dziewoje piekły podpłomyki, jednak panujące wokół warunki higieniczne nie skłaniały do ich kosztowania. Były też słodkie ciasteczka i nie mniej słodkie miody.

O kuchnię z prawdziwego zdarzenia zadbał za to sołtys sąsiedniego Ocieszyna. I tak staraniem Błażeja Pacholskiego można się było posilić doskonałą grochówką z żołnierskiego kotła oraz pajdą specjalnie wypiekanego w Ocieszynie na zakwasie chleba z wiejskim smaluchem i kiszonym ogórkiem.

Była też prawdziwa uczta duchowa, a to za sprawą grupy Dziwoludy. Koncertu słuchano na stojąco, siedząco i leżąco, a nastój lirycznych ballad skłaniał do zadumy. Kto wymyślił, by po koncercie wojowie zatańczyli z gośćmi… Belgijkę, tego nikt nie chciał zdradzić, ale zatańczyli.

Innego rodzaju atrakcją były bitwy i pojedynki. Spore grupy wojów nacierały na siebie ochoczo i z pełną energią.

Rekonstruktorzy stanęli na wysokości zadania i zadbawszy o stroje i oręż, z którą nacierali na siebie z pełnym entuzjazmem.
Na koniec dość powiedzieć, że na szczęście zwyciężyli nasi.

Wszędzie wokół panował nastrój czasów wczesnośredniowiecznych. Uczestnicy przebrali się w tradycyjne stroje z tamtych czasów. Przybyli goście oglądali propozycje ze straganów z zainteresowaniem, co pewien czas znajdując coś dla siebie.

Gdyby jeszcze tych gości przybyło więcej… Być może w przyszłym roku ich nie zabraknie.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.