PSZOK ma już pełną koncepcję i wizualizację

PSZOK ma już pełną koncepcję i wizualizację

OBORNIKI. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów, zwany PSZOK, dusi się w obecnej lokalizacji na terenie przy biurach PGKiM. Toteż zarząd z prezesem Sławomirem Harajem konsekwentnie od lat pracuje nad nową lokalizacja i nowym kształtem Punktu.

Nowy PSZOK powstanie na działce należącej do spółki, a znajdującej się nad Wartą przy ulicy Łukowskiej, za dawną hutą Lucyna.

Prezes Haraj wypowiedział już umowy wszystkim dzierżawcom korzystającym z działki.

Ma już pozwolenie na budowę wydane przez obornickie starostwo i wszelkie uzgodnienia z ochroną środowiska. Było to szczególnie ważne, bowiem spółka będzie się starać o wsparcie finansowe ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Odpadów problemowych PGKiM zadeklarowało na razie około 450 ton, więc może liczyć na 1,2 mln dotacji i drugie 1,2 niskooprocentowanej pożyczki, resztę pieniędzy musi zabezpieczyć sama spółka.

Ile? Nie wiadomo, bo prezes Sławomir Haraj nie chce ujawniać kwoty potrzebnej na budowę PSZOK przed przetargiem, co jest w pełni zrozumiałe. Nam udało się ustalić, że będzie to kwota ponad pięć milionów złotych.

Do końca kwietnia sprawa finansowania inwestycji winna się wyjaśnić, bo prezes czasu nie marnuje i jest do inwestycji już przygotowany. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej Obornik pokazał radnym wizualizacje nowego obiektu. Punkt przyjęć odpadów jest tam gotów, a jedynie stacja przeładunkowa będzie musiała poczekać, bo na wszystko nie wystarczy pieniędzy.

Pospiech w budowie nowego PSZOK-u jest bardzo wskazany, ponieważ w dotychczasowej lokalizacji spółka jest w stanie przyjąć jedynie 250 ton odpadów problemowych i wielkogabarytowych, a dociera ich tam już dobre 240 ton, więc rezerwa pozostaje niewielka. Byłoby tych odpadów ponad normę, jednak w okresie zimowym do PSZOK nie docierają meble, którymi oborniczanie, z wiadomych względów, wolą palić w piecach.

Czy w nowym PSZOK-u wystarczy miejsca, zapewne tak, choć byłoby znacznie lepiej i taniej dla wszystkich, gdyby odpady zielone trafiały na kompost do Uścikówca a nie do kontenerów w PSZOK.

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, PGKiM do lipca lub sierpnia rozstrzygnie przetarg, a potem ruszy budowa.

Jak ocenia prezes Haraj: PSZOK ma być gotowy do jesieni 2024 roku i w styczniu 2025 roku winien ruszyć, bo procedury urzędnicze trwają zwykle dość długo.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.