GMINA OBORNIKI. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przyznał spółce PWiK ponad pół miliona pożyczki. Ma za te pieniądze zostać rozbudowana instalacja fotowoltaiczna na oczyszczalni ścieków w Obornikach.
Tu najważniejsze są dwie informacje: pożyczka przyznana jest z zakładanym umorzeniem do 30 %, a ponadto pożyczka pokrywa 100 % wszystkich kosztów kwalifikowalnych.,
Jak powiedział prezes PWiK Krzysztof Nowacki: W styczniu, po analizie możliwości finansowych spółki, uznaliśmy, że przy braku innych środków zewnętrznych złożymy wniosek o umarzalną pożyczkę. Nowa instalacja, to kolejny etap oszczędności energetycznych, na których spółce bardzo zależy.
Zadanie polega na rozbudowie istniejącej instalacji fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków w Obornikach o dodatkową moc 99,9 kWp.
Miejscem montażu instalacji będzie istniejąca wiata do osadów ściekowych.
Instalacja produkować będzie energię elektryczną na potrzeby własne oczyszczalni. Panele PV będą ustawione w kierunku południowy-wschód oraz północny-zachód, taka konfiguracja pozwoli przedłużyć czas produkcji energii i najefektywniej zużyć w technologii oczyszczalnia ścieków.
Dodatkowa produkcja energii z planowanej instalacji stanowić będzie ok. 5,44 % zapotrzebowania na energię dla całego obiektu oczyszczalni.
W planie jest też rozbudowa instalacji fotowoltaicznej przy stacji uzdatniania wody przy ulicy Staszica. Tam działa już instalacja o mocy 50 kWp, a niebawem ta moc się podwoi.
Obie instalacje fotowoltaiczne dadzą korzyść wartą 260 tysięcy, choć do samowystarczalności energetycznej spółce jeszcze wiele brakuje.
Prezes Nowacki zlecił tak predysponować energię, by w całości trafiała do sieci spółki, bez pośrednictwa krajowej spółki energetycznej, która pobiera sobie od 20 do nawet 30% środków.
Nowacki planuje też wybudowanie w niedalekiej przyszłości biogazowni, która z jednej strony napędzałaby silniki energetyczne a z drugiej strony unicestwiałaby (spalała) związki metanu. To likwidowałoby brzydkie zapachy, zamieniając je na moc dla turbin elektrycznych.
Wciąż trwają prace nad poprawą efektywności elektrowni wodnej, co z uwagi na niski stan Wełny nie jest łatwym zadaniem. Taki kierunek postępowania pozwoli – zdaniem prezesa – na dążenie w przyszłości do samowystarczalności energetycznej.