Pół miliona pożyczki na samowystarczalność energetyczną

Pół miliona pożyczki na samowystarczalność energetyczną

GMINA OBORNIKI. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przyznał spółce PWiK ponad pół miliona pożyczki. Ma za te pieniądze zostać rozbudowana instalacja fotowoltaiczna na oczyszczalni ścieków w Obornikach.

Tu najważniejsze są dwie informacje: pożyczka przyznana jest z zakładanym umorzeniem do 30 %, a ponadto pożyczka pokrywa 100 % wszystkich kosztów kwalifikowalnych.,

Jak powiedział prezes PWiK Krzysztof Nowacki: W styczniu, po analizie możliwości finansowych spółki, uznaliśmy, że przy braku innych środków zewnętrznych złożymy wniosek o umarzalną pożyczkę. Nowa instalacja, to kolejny etap oszczędności energetycznych, na których spółce bardzo zależy.
Zadanie polega na rozbudowie istniejącej instalacji fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków w Obornikach o dodatkową moc 99,9 kWp.

Miejscem montażu instalacji będzie istniejąca wiata do osadów ściekowych.

Instalacja produkować będzie energię elektryczną na potrzeby własne oczyszczalni. Panele PV będą ustawione w kierunku południowy-wschód oraz północny-zachód, taka konfiguracja pozwoli przedłużyć czas produkcji energii i najefektywniej zużyć w technologii oczyszczalnia ścieków.

Dodatkowa produkcja energii z planowanej instalacji stanowić będzie ok. 5,44 % zapotrzebowania na energię dla całego obiektu oczyszczalni.

W planie jest też rozbudowa instalacji fotowoltaicznej przy stacji uzdatniania wody przy ulicy Staszica. Tam działa już instalacja o mocy 50 kWp, a niebawem ta moc się podwoi.

Obie instalacje fotowoltaiczne dadzą korzyść wartą 260 tysięcy, choć do samowystarczalności energetycznej spółce jeszcze wiele brakuje.

Prezes Nowacki zlecił tak predysponować energię, by w całości trafiała do sieci spółki, bez pośrednictwa krajowej spółki energetycznej, która pobiera sobie od 20 do nawet 30% środków.

Nowacki planuje też wybudowanie w niedalekiej przyszłości biogazowni, która z jednej strony napędzałaby silniki energetyczne a z drugiej strony unicestwiałaby (spalała) związki metanu. To likwidowałoby brzydkie zapachy, zamieniając je na moc dla turbin elektrycznych.

Wciąż trwają prace nad poprawą efektywności elektrowni wodnej, co z uwagi na niski stan Wełny nie jest łatwym zadaniem. Taki kierunek postępowania pozwoli – zdaniem prezesa – na dążenie w przyszłości do samowystarczalności energetycznej.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.