Obornicka woda. Jaka jest? Można pić z kranu

Obornicka woda. Jaka jest? Można pić z kranu


OBORNIKI, KOWANÓWKO. Truizmem byłoby mówić, że obornicka woda umożliwia mieszkańcom gminy życie. Nie wszyscy mogą za to wiedzieć, że więcej mieszkańców gminy Oborniki na ma dostęp do sieci komórkowej niż do sieci wodociągowej.

Zasoby wody od 40 lat kurczą się w tempie jednego procenta rocznie, nietrudno więc wyliczyć datę katastrofy, gdy z kranów przestanie płynąć woda, a to co popłynie trudno będzie uznać za zdrowe.

Tym, co płynie z obornickich kranów, zainteresowali się uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku.

Z okazji Światowego Dnia Wody, z uczniami spotkała się ekipa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach a dokładnie ze Stacji Uzdatniania Wody.

Uczniowie dowiedzieli się, że woda ze Stacji charakteryzuje się twardością ok 320 mg/l CaCo3 (węglanu wapnia), podczas gdy dopuszczalny zakres zawartości CaCO3, to według obowiązujących przepisów 60-500 mg/l CaCO3, więc obornicka woda doskonale mieści się w normie.

Woda pitna powinna zawierać przede wszystkim magnez i wapń, które stanowią o jej twardości, ale są też niezwykle istotne dla ustroju człowieka. Niedobory tych pierwiastków w organizmie można uzupełniać właśnie poprzez spożycie wody bogatej w owe substancje.

Warto zaznaczyć, iż związki wapnia i magnezu znajdują się także w pożywieniu, niemniej zawarte w wodzie są przez organizm przyswajane w znacznie większym stopniu, ponieważ są łatwo absorbowane w przewodzie pokarmowym.

Można zatem polecać systematyczne picie w Obornikach kranówki, która w niczym nie ustępuje kupnym wodom źródlanym.

Potwierdza to prezes PWiK Krzysztof Nowacki: Należy pamiętać, że woda jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej skład mineralny decyduje o właściwościach zdrowotnych wody. W siedzibie PWiK pijemy wodę z kranu, którą ewentualnie lekko gazujemy. Już w kwietniu w strefie małej gastronomii w Centrum Rekreacji Oborniki stanie mały hydrant, z którego klienci będą mogli otrzymać szklankę wody gazowanej lub niegazowanej.

Krzysztof Nowacki gwarantuje, iż obornicka kranówka jest zdatna do picia a nawet zdrowa, co ma podkreślać jego nowe promocyjne hasło: W Obornikach nowa moda, z kranu płynie czysta woda.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.