Nowoczesny sprzęt dla szpitala w Obornikach

Nowoczesny sprzęt dla szpitala w Obornikach

Obornicka lecznica ma nie tylko sprzyjającą architekturę, ale i dobre wyposażenie medyczne, o dwóch nowych karetkach nie wspominając. Wzbogaciła się jeszcze bardziej o nowoczesny sprzęt dla szpitala.

W minionym tygodniu Oborniki odwiedził marszałek województwa wielkopolskiego i przywiózł umowę na dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego opiewającą na kwotę 1.683.349,35 złotych, a pochodzącą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego finansowanego ze środków europejskich.

Wobec ogólnego kosztu zakupów w kwocie 1.980.411 złotych, koszty własne lecznicy wyniosły „jedynie” 297.062 złote.

Podczas podpisywania umowy marszałek Marek Woźniak przypomniał, że podczas niedawnej pandemii część szpitalnego sprzętu została dość poważnie wyeksploatowana i potrzebna jest jego odnowa.

Dyrektor Małgorzata Ludzkowska wyjaśniała z kolei, na co niemal dwa miliony zostaną wydane.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii otrzyma cztery respiratory, pięć kardiomonitorów wraz z centralą, aparat do ciągłej terapii nerkozastępczej, aparat USG, zestaw pomp infuzyjnych w stacjach dokujących dla trzech stanowisk, czyli aż 18 sztuk oraz wideolaryngoskop. Cały sprzęt o niebagatelnej wartość 1.473.609 złotych.

Dzięki temu zakupowi narzędzia będzie można zastosować do nowych funkcji umożliwiających wykonywanie nowych procedur w intensywnej terapii.

Państwowe Ratownictwo Medyczne uzyska doskonałej jakości defibrylator, dwa respiratory transportowe ułatwiające oddychanie pacjenta podczas przewozu go do szpitala.

Zostanie zakupiony też system do kompresji klatki piersiowej oraz zamgławiacz, stanowiący rewolucyjny i automatyczny system do całościowej dezynfekcji wnętrza karetki pogotowia lub każdego innego pomieszczania, urządzenie działające z imponującą szybkością i skutecznością, którego w dobie minionej pandemii nie można żadną miarą przecenić.

Wymienione urządzenia kosztować będą 224.768 doskonale wydanych złotówek.

Pozwolą na zastąpienie używanych i zakup nowych z rozbudowanymi funkcjami diagnostycznymi, mających istotne zastosowanie w warunkach przedszpitalnych w respiratorach umożliwiających pomoc przy niewydolności układu krążenia oraz wspierające w przypadku przewlekłej obstrukcyjnej chorobie płuc.

Tu wyjaśniamy, że CPAP do respiratora, to maska przylega do twarzy i nosa pacjenta. Respirator nie generuje oddechów, tylko pompuje ciągle tyle powietrza, aby utrzyma normalne funkcje oddechowe.

Oddział internistyczny wzbogaci się kosztem 27.648 złotych o nowy system dwóch urządzeń do kardiomonitoringu. Umożliwi to monitorowanie w trybie Holter pacjentów leżących w szpitalu lub poza nim.

Oddział chirurgiczny uzyska za kwotę 254.182 złotych nowy system do neuromonitoringu endokrynologicznego.

Rozbudowany zostanie tym samym tor wizyjny o system ICG. Taki sprzęt jest niezbędny do monitorowania nerwów krtaniowych przy wykonywaniu operacji tarczycy, pozwala też na ocenę ukrwienia jelit w operacjach laparoskopowych.

Wymienione tu urządzenia wprowadzają obornicki szpital pomiędzy kliniki z doskonałym wyposażeniem niezbędnym do wykonywania nowoczesnych zabiegów na najwyższym poziomie medycyny.

Warto też przypomnieć o ultranowoczesnym aparacie rentgena zakupionym nieco wcześniej także przy wsparciu finansowym z zewnątrz.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.