Obornicka lecznica ma nie tylko sprzyjającą architekturę, ale i dobre wyposażenie medyczne, o dwóch nowych karetkach nie wspominając. Wzbogaciła się jeszcze bardziej o nowoczesny sprzęt dla szpitala.
W minionym tygodniu Oborniki odwiedził marszałek województwa wielkopolskiego i przywiózł umowę na dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego opiewającą na kwotę 1.683.349,35 złotych, a pochodzącą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego finansowanego ze środków europejskich.
Wobec ogólnego kosztu zakupów w kwocie 1.980.411 złotych, koszty własne lecznicy wyniosły „jedynie” 297.062 złote.
Podczas podpisywania umowy marszałek Marek Woźniak przypomniał, że podczas niedawnej pandemii część szpitalnego sprzętu została dość poważnie wyeksploatowana i potrzebna jest jego odnowa.
Dyrektor Małgorzata Ludzkowska wyjaśniała z kolei, na co niemal dwa miliony zostaną wydane.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii otrzyma cztery respiratory, pięć kardiomonitorów wraz z centralą, aparat do ciągłej terapii nerkozastępczej, aparat USG, zestaw pomp infuzyjnych w stacjach dokujących dla trzech stanowisk, czyli aż 18 sztuk oraz wideolaryngoskop. Cały sprzęt o niebagatelnej wartość 1.473.609 złotych.
Dzięki temu zakupowi narzędzia będzie można zastosować do nowych funkcji umożliwiających wykonywanie nowych procedur w intensywnej terapii.
Państwowe Ratownictwo Medyczne uzyska doskonałej jakości defibrylator, dwa respiratory transportowe ułatwiające oddychanie pacjenta podczas przewozu go do szpitala.
Zostanie zakupiony też system do kompresji klatki piersiowej oraz zamgławiacz, stanowiący rewolucyjny i automatyczny system do całościowej dezynfekcji wnętrza karetki pogotowia lub każdego innego pomieszczania, urządzenie działające z imponującą szybkością i skutecznością, którego w dobie minionej pandemii nie można żadną miarą przecenić.
Wymienione urządzenia kosztować będą 224.768 doskonale wydanych złotówek.
Pozwolą na zastąpienie używanych i zakup nowych z rozbudowanymi funkcjami diagnostycznymi, mających istotne zastosowanie w warunkach przedszpitalnych w respiratorach umożliwiających pomoc przy niewydolności układu krążenia oraz wspierające w przypadku przewlekłej obstrukcyjnej chorobie płuc.
Tu wyjaśniamy, że CPAP do respiratora, to maska przylega do twarzy i nosa pacjenta. Respirator nie generuje oddechów, tylko pompuje ciągle tyle powietrza, aby utrzyma normalne funkcje oddechowe.
Oddział internistyczny wzbogaci się kosztem 27.648 złotych o nowy system dwóch urządzeń do kardiomonitoringu. Umożliwi to monitorowanie w trybie Holter pacjentów leżących w szpitalu lub poza nim.
Oddział chirurgiczny uzyska za kwotę 254.182 złotych nowy system do neuromonitoringu endokrynologicznego.
Rozbudowany zostanie tym samym tor wizyjny o system ICG. Taki sprzęt jest niezbędny do monitorowania nerwów krtaniowych przy wykonywaniu operacji tarczycy, pozwala też na ocenę ukrwienia jelit w operacjach laparoskopowych.
Wymienione tu urządzenia wprowadzają obornicki szpital pomiędzy kliniki z doskonałym wyposażeniem niezbędnym do wykonywania nowoczesnych zabiegów na najwyższym poziomie medycyny.
Warto też przypomnieć o ultranowoczesnym aparacie rentgena zakupionym nieco wcześniej także przy wsparciu finansowym z zewnątrz.