Mieszkańcy powiatu obornickiego bez schronów i planów ewakuacji

Mieszkańcy powiatu obornickiego bez schronów i planów ewakuacji

POWIAT OBORNICKI. Podczas ostatniej sesji rady powiatowej poruszono palący problem braku schronów, które mogłyby zapewnić ochronę ludności cywilnej w razie konfliktu zbrojnego.

Do tej alarmującej sytuacji nawiązał radny Zbigniew Nowak z Budziszewka, który podczas obrad stanowczo zapytał: Czy starostwo rozważa budowę jakichś schronów? Podobno nie mamy żadnego na terenie powiatu, aby chronić ludność cywilną!

W odpowiedzi odpowiedzialny za obronę cywilną powiatu naczelnik starostwa, Krzysztof Poszwa, przyznał, że kwestie budowy schronów są na etapie projektowania i uzgadniania, ale zaznaczył, że odpowiedzialność za to spoczywa na samorządach gminnych, a nie powiatowych.

– Nie mamy obecnie planów ani projektów, które zakładałyby budowę schronów przez powiat – stwierdził Poszwa.

Nieco więcej konkretów przedstawił komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Obornikach, Tomasz Daszkiewicz, który ujawnił, że niedawno podpisano porozumienia z gminami dotyczące systemu alarmowania i ostrzegania. Jednocześnie przypomniał, że organizacja obrony cywilnej należy do zadań gmin.

– Wysłaliśmy do gmin pisma dotyczące terminów i lokalizacji budowy schronów oraz miejsc ukrycia – poinformował Daszkiewicz, podkreślając, że to straż pożarna będzie koordynować te działania.

Jednak realna budowa schronów to wciąż odległa perspektywa. – Kulminacyjnym okresem realizacji będą lata 2026 i 2027, kiedy to będziemy wdrażać poszczególne założenia. Na razie skupiamy się na systemie ostrzegania i alarmowania – wyjaśnił Daszkiewicz.

Niestety, sytuację komplikuje również brak jakichkolwiek znanych planów ewakuacyjnych dla mieszkańców powiatu obornickiego. W przypadku ataku ludzie nie wiedzieliby, gdzie powinni się schronić ani w którym kierunku uciekać. Brakuje jasnych wytycznych, które mogłyby pomóc w organizacji społeczności w momencie kryzysu. Taki brak procedur oraz edukacji mieszkańców w zakresie reagowania na zagrożenia stawia ich w wyjątkowo trudnej sytuacji.

Lokalne władze stoją przed pilnym wyzwaniem. Budowa profesjonalnych schronów, opracowanie szczegółowych planów ewakuacyjnych oraz organizacja szkoleń dla mieszkańców to podstawowe działania, które powinny zostać podjęte. Powiat obornicki, jako obszar o strategicznym znaczeniu logistycznym i komunikacyjnym, wymaga szczególnej uwagi.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

KANCELARIA ADWOKACKA
Adwokat Cezary Pachurka
„Twoje zaufanie. Nasze zaangażowanie”
Profesjonalna obsługa prawna dla przedsiębiorców
i podmiotów prywatnych.
Telefon: 664 734 437, e-mail adwokat@pachurka.pl
Strona internetowa: www.pachurka.pl


Przyjmę do 
naszego zespołu 
technika farmacji
tel. 886-192-305

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
-PELLET DRZEWNY WYSOKOKALORYCZNY – EKOLOGICZNY
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.