KOWANÓWKO, POZNAŃ. Koło turystyczne im. Kazimierza Nowaka zorganizowało wycieczkę do Poznania, w nawiązaniu do realizowanego projekt „II wojna światowa – czas apokalipsy”.
Członkowie organizacji zwiedzili w stolicy Wielkopolski „Centrum Szyfrów ENIGMA”. Enigma to niemieckie urządzenie szyfrujące, którego sekretne kody zostały złamane.
Zawdzięczamy to trzem polskim uczonym, którzy swoje prace rozpoczęli właśnie w Poznaniu. Szacuje się, że dzięki ich geniuszowi i ciężkiej pracy, wojna skróciła się nawet o minimum trzy lata ratując od śmierci dziesiątki a może i setki tysięcy istnień.
Podczas wyjazdu uzobaczyli oni również wspaniałą kolekcję obrazów Jacka Malczewskiego, która znajduje się w Muzeum Narodowym. Są tam też dzieła ewakuowane ze Lwowa i chronione w ten sposób przed zniszczeniem trwającej w Ukrainie wojny.
Wizyta w tym miejscu uświadomiła że, dobra kultury bardzo łatwo utracić choć są one chronione międzynarodowymi konwencjami. Uczestnicy dowiedzieli się że, wiele dzieł sztuki w Polsce zostało bezpowrotnie zniszczonych i utraconych. Do dzisiaj trwają poszukiwania bardzo cennych a zaginionych w czasie wojny dzieł sztuki, w tym portretu młodzieńca namalowanego przez Rafaela Santi.
Na koniec wycieczki, jej uczestnicy zobaczyli wystawę lotniczą. Prezentowała ona modele samolotów pasażerskich używanych współcześnie, tłumaczyła zasady lotu samolotu i pracy silnika. Uczniowie dowiedzieli się, przy okazji, jakie znaczenie ma lotnictwo w czasie konfliktów zbrojnych.
Wycieczkę relacjonował opiekun Koła Turystycznego Maciej Pawlak, za co serdecznie mu dziękujemy.