Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. Rotmistrza Pileckiego

OBORNIKI. Punktualnie o godzinie 19, w sobotni ciepły wieczór, wyruszyli na trasę dwugodzinnego biegu zawodnicy, którzy w taki właśnie sposób chcieli uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Był to II obornicki Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. Rotmistrza Pileckiego.

O pierwszym biegu pisaliśmy w artykule Pamięci Żołnierzy Wyklętych – nocny bieg w Obornikach.

Impreza przygotowana przez gminę Oborniki i Obornickie Centrum Sportu, przygotowana jak zawsze bardzo profesjonalnie, zgromadziła na starcie ponad trzystu biegaczy.

Wśród nich był także zastępca burmistrza Piotr Woszczyk, wicestarosta Andrzej Okpisz, a także sekretarz gminy Krzysztof Nowacki.

Ten bieg jest wyjątkowy, bowiem pętla o długości 2.5 km może być pokonywana tyle razy, ile każdy indywidualnie przebiec zdoła.

Dla jednych była to jedna pętla, dla innych nawet 11. Zwycięzcą został ten, który w czasie dwóch godzin pokona jak najwięcej pełnych pętli.

W tym roku zwycięzcą został Bartosz Aleksandrowicz z Gniezna, który w czasie 1:50:05 pokonał 27,5 km.

Drugi na mecie był Krzysztof Nowacki, który również pokonał 27.5 km w czasie 1:57:03.

Trzecie miejsce przypadło Andrzejowi Skrzypczakowi z Ocieszyna, który linię mety przekroczył mając na liczniku także 27.5 km trzy sekundy po Krzysztofie Nowackim.

Tu trzeba podkreślić, że obaj panowie stoczyli na ostatnich 500 metrach piękny pojedynek. Mając w nogach już po 27 km, Nowacki dogonił Skrzypczaka i pokonał go w stylu iście sprinterskim.

Wśród pań triumfowała Dorota Lutomska z Obornik przed Katarzyną Bartoszek i Kamilą Kasperek, także reprezentującą Oborniki.

O pozytywny klimat imprezy zadbał prowadzący konferansjerkę Waldemar Cyranek. Zawodników zaopatrzono w odblaski znacznie zwiększające bezpieczeństwo nocnego biegu, a oprawa imprezy robiła na wszystkich wrażenie.

Po biegu na wszystkich czekało wielkie ognisko oraz  kiełbaski.

Wyjątkowy był tegoroczny medal. Jest nim Szczerbiec, czyli miecz koronacyjny, owinięty biało-czerwoną flagą, który łączy się z pierwszym królem Polski. Wizerunek Szczerbca widnieje na rewersach oznak Orderu Krzyża Wojskowego.