Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej przed obornicką biblioteką

Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej przed obornicką biblioteką

OBORNIKI. Narodowe Czytanie, akcja propagująca polską klasykę literacką, miało w Obornikach swoją dwunastą już edycję. Tym razem wybrana została pozytywistyczna powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Jednym z głównych haseł pozytywizmu był utylitaryzm, postrzegany w kategoriach etycznych jako najwyższe dobro i nadrzędny cel moralnego postępowania każdego człowieka. Taką wartością w powieści Elizy Orzeszkowej jest praca, ukierunkowana na wspólne i wzajemne dobro, będąca jednocześnie miernikiem wartości bohaterów.

Irena Najdek, polonistka z obornickiego Liceum Ogólnokształcącego, po raz 12 dokonała wyboru fragmentów z 500 stronicowego dzieła i po raz 12 zrobiła to nader trafnie, opatrując każdy z wybranych wycinków ciekawym komentarzem wprowadzającym słuchaczy w istotne dla całej powieści frazy. Dzięki temu wyborowi słuchacz, nawet taki, który wcześniej powieści nie czytał, mógł poznać jej klimat, tematykę, czy główne postaci.

Warto pamiętać, że Eliza Orzeszkowa to wyjątkowa pisarka, barwnie i z ogromną precyzją rysująca bohaterów swoich dzieł. Może dlatego pomysłodawcy Narodowego Czytania wybrali właśnie jej teksty, a była to w ramach nowel polskich „Dobra pani” i „Nad Niemnem”.

Poszczególne dialogi, monologi i narracje czytali uczniowie ogólniaka: Patrycja Karolczak, Zuzanna Kubiak, Kacper Henschel, Leonard Czubała i Stanisław Pietrzak. Przy ostatnim z nazwisk nie można nie zauważyć wyjątkowości tego aktora, który tekst czytał w pełni utożsamiając się z postacią, płynnie, z doskonała dykcją i zapewne o Stanisławie jeszcze usłyszymy.

Czytała (tradycyjne już i nienagannie jak zawsze) dyrektor LO Agnieszka Katarzyna Balcerowiak ). Jak zawsze nienaganny miała też kostium (tym razem w słusznych błękitach, czym dowiodła kolejny raz, że szanuje osoby, przed którymi przyszło jej odegrać swą rolę.

Narodowe czytanie nie mogło się obyć bez lektorów: Mateusza Klepki. Anity Pietz, Marty Józefczyk i Agnieszki Opalińskiej z Biblioteki Publicznej oraz Stefanii i Czesława Kiwertz, którzy czytali wespół w zespół już kilkanaście razy, a tym razem legendę o Janie i Cecylii. Andrzej Gintrowicz zadbał o bardzo dobre nagłośnienie, podkład muzyczny i zapis czytania.

Niemal wszystkie krzesła ustawione dla słuchaczy były zajęte przez tych, którym nie przeszkadzało piekące w samo południe słońce ni uliczny hałas.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.