Betonoza – czy w Obornikach także szaleje?

Betonoza – czy w Obornikach także szaleje?

OBORNIKI. Coraz częściej mówi się o panującym w miastach oraz na wsiach zjawisku zwanym betonoza. Polega to na utwardzaniu betonem lub materiałami betonopodobnymi wszelkich przestrzeni zielonych.

Skutkuje to bardzo niekorzystnym dla człowieka i przyrody zmianom. Betonoza niszczy człowieka niszcząc środowisko przyrodnicze.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest z tym problemem w Obornikach.

Betonu w mieście nie brakuje, bo takie są wymogi cywilizacji i nikt już tego nie jest w stanie cofnąć. Byłoby zapewne zdrowo chadzać po mieście gruntowymi dróżkami wśród łąk i ogrodów, ale kto by się zgodził na brodzenie po opadach w błocie i w wszechobecnym kurzu w czasie suszy?

Betonowym problemem w samym centrum Obornik jest bez wątpienia Rynek.

Wojewódzki Konserwator zabytków od dekad nie godzi się na żadne nasadzenia, choć był raz wyjątek i dzięki usadowieniu pomnika papieża w narożniku Rynku, co nie każdemu było w smak, pojawiła się na nudnej rynkowej płaszczyźnie prawdziwa i ukwiecona oaza zieleni.

Wzdłuż południowej pierzei Rynku rosną dorodne drzewa. Broniący miasto przed nadmiarem betonu. Burmistrz Tomasz Szrama znalazł sposób na zieleń w innej części Rynku.

Gdy czynił starania o wyburzenie zapyziałych toalet, miejscy urzędnicy odkryli, że ta część Rynku nie figuruje w zapisach i uprawnieniach konserwatora. Nie może on tu niczego zakazać, zatem o miejscu tym decydują sami oborniczanie.

W tej sytuacji Tomasz Szrama po robotach wyburzeniowych nakazał zostawić tę część Rynku w stanie pierwotnym, by mogła tam powstać spora kępa zieleni z miejscem do odpoczynku. Dziś jeszcze jest tam plac bez nawierzchni, niebawem będą drzewa, krzewy i trawy.

Podobnie burmistrz zadbał o plac w pobliżu osiedla, a dokładnie pomiędzy ulicą 4 Stycznia a Marii Skłodowskiej-Curie w okolicy tzw. Wielkiej Dziury, gdzie powstał skwer miodowy, dziś pełen zieleni i owadów.

Podobne miejsce powstaje już w Kowanówku nieopodal przystanku przy ulicy Sanatoryjnej. O rewaloryzacji obornickich Łazienek nie wspominając, przy ulicy Piłsudskiego powstaje właśnie park, w którym betonu będzie tylko tyle, ile jest na wyłożonych kamieniem parkowych ścieżkach.

Oazy zieleni powstają w miejscach czasami nieoczywistych. Takim miejscem jest ścisła zabudowa w rejonie ulicy Jagiellońskiej, gdzie zdecydowano się na utworzenie zielonego miejsca odpoczynku, obok domu seniora Jagiellonka.

Nawet ruchliwy ciąg komunikacyjny wzdłuż drogi krajowej jest oddzielony od domów pasem róż i ozdobnych krzewów oraz grusz.

Co by kto nie powiedział, czego jak czego, ale zieleni w Obornikach nie brakuje. Jeżeli betonoza wdziera się dziś do wielu wiosek i miast, to z całą pewnością nie do Obornik.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej


USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576


TANI WĘGIEL
Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka Luz
– Węgiel Kamienny Orzech Luz
- Worki – Ekogroszki Węgla Kamiennego
- Luz, Worki
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!! Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.