W powiecie obornickim było w roku 2020 bezpieczniej niż w roku poprzednim

W powiecie obornickim było w roku 2020 bezpieczniej niż w roku poprzednim

POWIAT OBORNICKI. W miniony czwartek starosta Zofia Kotecka zwołała komisję bezpieczeństwa powiatu obornickiego, aby podsumować miniony rok i podyskutować o wyzwaniach roku bieżącego.

Przybyła prokurator rejonowa, komendanci policji w Obornikach, inspektor Wojciech Spychała i z Rogoźna aspirant sztabowy Krzysztof Ryżek.
Przybył też – pod dziwnie długą nieobecność komendanta powiatowej straży pożarnej Krzysztofa Pertmana, o którego problemach informowaliśmy już wcześniej – inny przedstawiciel tej jednostki w stopniu kapitana.

Wydział Edukacji, Sportu i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Obornikach reprezentował wraz z Renatą Krajniak, Mariusz Fliciński. Nie mogło zabraknąć powiatowego inspektora budowlanego Bernarda Błaszkiewicza, a Państwową Inspekcję Sanitarną reprezentowała nowa szefowa tej jednostki, Beata Kościelska.

Mimo zaproszenia nie zareagowała obecna weterynarz powiatowa Katarzyna Wesołowska i nikt nie wiedział dlaczego.

Gminę Rogoźno reprezentował sam burmistrz Roman Szuberski, gminę Ryczywół przewodniczący rady Łukasz Krzyśko, a Oborniki radny Marek Lemański. W imieniu samorządu powiatowego przybyła Katarzyna Woźniak.

Komendanci policji i straży przedstawili statystyki zdarzeń z jakimi przyszło się ich podwładnym zmierzyć w roku 2020. Był to rok wyjątkowy, bo naznaczony pandemią. Być może też z tego powodu inspektor Wojciech Spychała wyliczył, że choć policja odnotowała aż 1027 wszelkiego rodzaju przestępstw, to było ich i tak o około 300 mniej niż w latach poprzednich.

Spadła też ilość z 318 na 265 ilość przestępstw w z grupy tych najgroźniejszych dla życia, zdrowia i mienia obywateli powiatu obornickiego.

Policjanci nie tylko łapali przestępców, ale i interweniowali w przypadku różnych zdarzeń i to interweniowali prawie 6 tysięcy razy, choć i tu było tych zdarzeń nieco mniej niż rok temu. Jak ze statystyk wynika stróże prawa przybywali na miejsce każdego zdarzenia w ciągu średnio 10 minut.
Od policjantów szybciej reagowali jedynie strażaccy, bo ich średni czas dojazdu na miejsce wezwania wynosił nieco ponad 8 minut, choć niestety o prawie minutę dłużej niż w roku poprzednim.

Może nie tyle ważne są tu jednak te dwie minuty w różnicy dojazdów, co fakt, że jest czym dojechać. Policja pozyskała bowiem od samorządów Obornik i Rogoźna dwa nowe pojazdy marki KIA zakupione w systemie pół na pół, czyli gmina i komenda główna.

Skoro już o jeździe mowa, to trzeba wiedzieć, że w roku ubiegłym odnotowano 524 zdarzenia drogowe, co znowu ma lekką tendencję spadkowa, bo w roku 2019 było ich 616.

Te cyfry mówią w statystyce jedynie o zdarzeniach mniej lub bardziej poważnych w swych skutkach. Cyfry ostateczne i jednoznaczne, to siedem przypadków śmierci na drodze, choć i tu o trzy mniej niż rok temu.

Policjanci zatrzymali prawie 600 dowodów rejestracyjnych i parę setek praw jazdy, często za jazdę pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Alkohol jest częstym powodem policyjnych interwencji także w przypadkach powiadomień anonimowych. Te najczęściej dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach publicznych, ale także jazdy z nadmierną szybkością oraz niewłaściwego parkowania.

Miniony rok dla policji był wyjątkowy, bo wykonywała zadania, których wcześniej nie było. Funkcjonariusze odwiedzili ponad 14 tysięcy osób przebywających na kwarantannie, a w szczycie zachorowań było to nawet dwa tysiące takich kontroli dziennie.

Wśród chorych byli też policjanci. Tych często brakowało i nadal brakuje. Jest obecnie dziewięć wakatów, do tego kilkanaście osób dziennie ma absencję z powodu zachorowań.

Podobną garścią danych podzielił się z zebranymi także przedstawiciel powiatowej straży pożarnej. Strażacy gasili w roku ubiegłym 205 pożarów, w tym było aż 37 pożarów domów.

Wygląda na to, że średnio każdego dnia powszechnego wybuchał gdzieś w powiecie pożar, a do tego każdego miesiąca płonęły trzy domy – wyliczyła starosta Zofia Kotecka, dodając, że: To wciąż jest problem, pomimo ogromnego postępu w różnego rodzaju zabezpieczeniach przeciwpożarowych.

Pożary to nie jedyne zadania strażaków, bo wyjeżdżali do ponad różnych 300 zagrożeń lokalnych.

Nie brakowało także fałszywych wezwań i to aż o 22% więcej niż w roku poprzedzającym.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.