GMINA OBORNIKI. Urząd gminy skontroluje każde gospodarstwo niepodłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej. Co więcej, kontrola szamb lub przydomowej oczyszczalni ścieków ma się odbywać regularnie przynajmniej raz na dwa lata.
W razie utrudniania lub braku dokumentacji potwierdzającej właściwą gospodarkę ściekami należy liczyć się z grzywną nawet do 5.000 zł. Z wejściem w życie nowelizacji ustawy posiadacze szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków są zobowiązani do posiadania umowy na odbiór nieczystości ciekłych podpisanej z firmą asenizacyjną.
Właściciele domów, którzy korzystają z szamb zobowiązani są również do przechowywania dowodów uiszczenia opłat za wywóz nieczystości.
Właściciele przydomowych oczyszczalni zobowiązani są też do posiadania podpisanej umowy na pozbywanie się osadów ściekowych zgodnie z regulaminami przyjętymi uchwałą oraz instrukcją eksploatacji oczyszczalni.
W 2024 roku gmina będzie musiała złożyć pierwsze sprawozdania z przeprowadzanych kontroli (od stycznia 2023 roku) u wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Kara dla gminy, która nie będzie przeprowadzać kontroli i składać sprawozdań to maksymalnie 50 tys. zł.
Od 1 września Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wprowadziło nowy cennik, w którym znalazły się także stawki za wywóz osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków.