Znów droższe śmieci w gminie Ryczywół a zapewne też Rogoźno

Znów droższe śmieci w gminie Ryczywół a zapewne też Rogoźno

RYCZYWÓŁ. Ceny wywozu śmieci szybują w całym kraju wysoko i to coraz wyżej. Przyczyn jest wiele. W gminie Oborniki sytuacja jest nieco złożona a o cenach decydują wyliczenia autorstwa zarządu Związku Międzygminnego GOAP, monopolisty śmieciowego.

W gminach Rogoźno i Ryczywół sytuacja jest nieco odmienna, jednak działa tam także zasada monopolu. Za sprawą monopolisty znów ryczywolskie śmieci polecą cenowo w górę. Koszt ich wywozu już można dziś szacować na średnio 25 zł od osoby.

Wójt ogłosił przetarg, na który odpowiedział tylko jeden podmiot: Zakład Usług Komunalnych i Transportowych Henryk Siwiński z Rogoźna.
Władze Ryczywołu założyły w ofercie ceny wywozu na poziomie: 1 391 000 zł w części pierwszej i 83 300 zł w części drugiej.

Monopolista zaproponował zaś odpowiednio: 1 893 028,28 zł w części pierwszej i 116 281,20 zł w części drugiej, więc znacznie wyżej niż oczekiwano.

Jest jedynym, więc trzeba będzie się ugiąć. Gmina nie może do wywozu odpadów dopłacić, więc cały ciężar spadnie na mieszkańców.

Choć ostateczne stawka nie jest jeszcze dokładnie znana, a więcej wiadomo będzie na początku grudnia, to nie ma co się łudzić, że uda się cenę na rok 2021 zamknąć poniżej 25 lub 26 złotych na osobę.

Wciąż nie jest jeszcze znana cena wywozu śmieci w gminie Rogoźno, pewnym na razie jest tylko to, że tam także zdrożeje.

O ile cena w gminie Oborniki raczej do końca roku 2021 powinna się utrzymać, to ceny w gminach Ryczywół i Rogoźno mogą co pół roku wzrastać. Tak przynajmniej chciałby Henryk Siwicki i taką propozycję już złożył wójtowi tej gminy.

Podobne artykuły