Zapomniany bohater listopadowy z Rogoźna

Zapomniany bohater listopadowy z Rogoźna

ROGOŹNO. Gdy w Warszawie wybuchło Powstanie Listopadowe, wielu Wielkopolan wyruszyło wesprzeć rodaków z Kongresówki w walce o wolność. Wśród nich znalazło się dwudziestu czterech mieszkańców Rogoźna, w tym osiemnastoletni wówczas Bogusław Palicki.

Bogusław Palicki urodził się 10 sierpnia 1813 roku w Rogoźnie. Swoją edukację odebrał w Poznańskim Gimnazjum. Gdy wybuchło Powstanie Listopadowe, Palicki zaciągnął się do 4 Pułku Piechoty Liniowej. Za męstwo podczas walk został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtutti Militari.

Po nieudanym powstaniu i powrocie do Wielkopolski został aresztowany, a następnie skazany na pobyt w twierdzy. Po odzyskaniu wolności Palicki rozpoczął studia medyczne we Wrocławiu, gdzie w swych badaniach zajmował się kardiologią, a szczególnie budową serca.

Podczas epizodu wrocławskiego zaczął udzielać się na polu społecznym, był współtwórcą Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego. Po ukończeniu studiów współtworzył Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, a sam osiadł w Kościanie. Wykształcenie medyczne nie sprawiło, że zapomniał o walce. Gdy w 1846 roku władze pruskie aresztowały Ludwika Mierosławskiego i jego wspólników, Bogusław Palicki wziął udział w próbie jego odbicia. Palicki został ponownie aresztowany i był sądzony w Berlinie.

Palicki nie wziął udziału w powstaniu roku 1848, jednak jako szanowany lekarz zachęcał mieszkańców Kościana do walki. Według relacji, po jednym z jego przemów w ratuszu, tłum miał skandować „Niech żyje Polska!”, „Niech żyją wolne Niemcy!” oraz „Niech żyją starozakonni!”.

Resztę życia spędził jako lekarz w Kościanie. Zmarł 25 stycznia 1868 roku, w wieku 55 lat, podczas epidemii tyfusu. O jego poważaniu w społeczeństwie świadczy tablica epitafijna w kościańskiej farze „Żołnierz, lekarz, obywatel, opiekun ubogich i chorych”.

Autorem tej biografii jest Dominik Romanowski, laureat powiatowego konkursu na temat stulecia Powstania Wielkopolskiego, zdobywca tytułu Najlepszego Humanisty LO Rogożno.

Podobne artykuły