Zapomniany bohater listopadowy z Rogoźna

Zapomniany bohater listopadowy z Rogoźna

ROGOŹNO. Gdy w Warszawie wybuchło Powstanie Listopadowe, wielu Wielkopolan wyruszyło wesprzeć rodaków z Kongresówki w walce o wolność. Wśród nich znalazło się dwudziestu czterech mieszkańców Rogoźna, w tym osiemnastoletni wówczas Bogusław Palicki.

Bogusław Palicki urodził się 10 sierpnia 1813 roku w Rogoźnie. Swoją edukację odebrał w Poznańskim Gimnazjum. Gdy wybuchło Powstanie Listopadowe, Palicki zaciągnął się do 4 Pułku Piechoty Liniowej. Za męstwo podczas walk został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtutti Militari.

Po nieudanym powstaniu i powrocie do Wielkopolski został aresztowany, a następnie skazany na pobyt w twierdzy. Po odzyskaniu wolności Palicki rozpoczął studia medyczne we Wrocławiu, gdzie w swych badaniach zajmował się kardiologią, a szczególnie budową serca.

Podczas epizodu wrocławskiego zaczął udzielać się na polu społecznym, był współtwórcą Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego. Po ukończeniu studiów współtworzył Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, a sam osiadł w Kościanie. Wykształcenie medyczne nie sprawiło, że zapomniał o walce. Gdy w 1846 roku władze pruskie aresztowały Ludwika Mierosławskiego i jego wspólników, Bogusław Palicki wziął udział w próbie jego odbicia. Palicki został ponownie aresztowany i był sądzony w Berlinie.

Palicki nie wziął udziału w powstaniu roku 1848, jednak jako szanowany lekarz zachęcał mieszkańców Kościana do walki. Według relacji, po jednym z jego przemów w ratuszu, tłum miał skandować „Niech żyje Polska!”, „Niech żyją wolne Niemcy!” oraz „Niech żyją starozakonni!”.

Resztę życia spędził jako lekarz w Kościanie. Zmarł 25 stycznia 1868 roku, w wieku 55 lat, podczas epidemii tyfusu. O jego poważaniu w społeczeństwie świadczy tablica epitafijna w kościańskiej farze „Żołnierz, lekarz, obywatel, opiekun ubogich i chorych”.

Autorem tej biografii jest Dominik Romanowski, laureat powiatowego konkursu na temat stulecia Powstania Wielkopolskiego, zdobywca tytułu Najlepszego Humanisty LO Rogożno.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.