Zakwitły śnieżyce

Zakwitły śnieżyce

POWIAT OBORNICKI, STARCZANOWO. W minionym tygodniu w Śnieżycowym Jarze pod Starczanowem zakwitły śnieżyce.
W ubiegłotygodniowy weekend na teren rezerwatu można było wejść bez obaw.

W kolejne weekendy trzeba sprawdzać komunikaty wydawane przez właściciela terenu, wojska, a dokładniej, dowódcę poligonu w Biedrusku.
Rezerwat cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem. Istnieje on od ponad 40 lat i można w nim znaleźć tysiące śnieżyc wiosennych, których naturalnym środowiskiem są głównie obszary górskie. Rośliny są objęte ochroną i znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem. Każdego roku do rezerwatu zmierzają tłumy zwiedzających, by zobaczyć piękne śnieżyce oraz odpocząć z dala od miasta.

Zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia rezerwat wypełniają białe kobierce utkane z dzwoneczków. Ich wyjątkowość na terenie Wielkopolski wynika z tego, że widok tej rośliny zarezerwowany jest dla turystów wybierających się w góry. Śnieżyce można spotkać w Karpatach, Sudetach, licznie występują także w Bieszczadach. Pojawienie się śnieżycy wiosennej na terenie nadleśnictwa Łopuchówko można przypisać celowemu działaniu człowieka.

Ze względu na pandemię nadleśnictwo Łopuchówko zdecydowało się wprowadzić na terenie rezerwatu następujące regulacje: Na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, ustalony zostaje ruch jednokierunkowy, tym samym wejście do rezerwatu możliwe będzie wyłącznie od jego południowej części, będzie to odpowiednio oznakowane. Trzeba też pamiętać o zakrywaniu ust i nosa oraz o zachowaniu odstępów – przypomniał nadleśniczy.

Podobne artykuły