Z zadumą i na wesoło

ROŻNOWICE. 23 kwietnia odbył się V Zlot TPD Rożnowice 2005. Jego organizatorem jest co roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Obornikach, z panią prezes, Barbarą Dreger i przy współudziale pań: Katarzyny Lisieckiej, Iwony Chmielarczyk, Grażyny Urbaniak, Hanny Kniat oraz przedstawicieli szkolnych kół TPD. W przygotowaniu zlotu pomagał Związek Harcerstwa Polskiego, Komenda Powiatowa Policji w Obornikach, Nadleśnictwo Oborniki oraz Biuro Promocji Urzędu Miejskiego. Do rożnowickich lasów zjechało tym razem aż 41 drużyn, w sumie ok. 600 osób. Wśród nich znalazły się grupy: ze świetlic socjoterapeutycznych „Iskierka” i „Promyk” w Obornikach, „Tygrysy” i „Wędrowcy” ze Szkoły Podstawowej nr 2, „Dzieciaki z Klasą” i „Czarne Wilki” ze Szkoły Podstawowej w Sycynie, „Muchomorki” i „Wielkie Biedronki” ze Szkoły Podstawowej nr 4, „Typtusie” ze Szkoły Podstawowej w Objezierzu, „Wędrowne Trampki” ze Szkoły Podstawowej w Chrustowie, „Leśne Ludki” i „Katarzynki” z Zespołu Szkół w Rożnowie, i inne. Stałym bywalcem zlotu jest też grupa z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Obornikach.

Zlot rozpoczął się uroczystym apelem przy grobach w Rożnowicach. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele władz Obornik – Anna Rydzewska i Henryk Łukaszewski oraz przedstawiciele gminy Ryczywół –Jerzy Gacek i Jan Molski.

Zaproszenie przyjęli także członkowie Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła w Obornikach, którego trzyosobowa delegacja stawiła się w pełnym umundurowaniu i ze sztandarem. Swoją postawą kombatanci godnie reprezentowali organizację, do której przynależą, a tym samym wzbudzali wśród dzieci i młodzieży podziw i szacunek. Wspólnej modlitwie przewodniczył ksiądz Zbigniew Urny, który pobłogosławił wszystkich uczestników zlotu. Po apelu delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze w miejscu uświęconym męczeńską krwią Polaków pomordowanych przez hitlerowców. Kolejnym etapem rajdu było pokonywanie przez drużyny wyznaczonych tras, przy czym do wyboru były trzy trasy – żółta, czerwona i zielona – o różnym stopniu trudności. Grupom pieszym przydzielano trasy najkrótsze, zaś rowerzyści musieli zmierzyć się z dłuższą trasą.

Uczestnicy wzięli udział w trzech konkursach; TPD przygotowało konkurs wiedzy o powiecie obornickim, funkcjonariusze policji – konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego, a leśnicy – konkurs przyrodniczy.

Na mecie, czyli na strzelnicy myśliwskiej w Dąbrówce Leśnej, każda drużyna otrzymała dyplom pamiątkowy, cukierki oraz upominek dla opiekuna. Tam też wszyscy mogli posilić się pyszną grochówką, chlebem ze smalcem, wypić gorącą herbatę, czy kawę. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursów i odbyło się losowanie nagród, m.in. dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu, a byli nimi 4-letnia dziewczynka i 82-letni mężczyzna.

Ogłoszone zostały także wyniki konkursu plastycznego pt.: „Moja wolna Ojczyzna”, który TPD ogłosiło z okazji 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Te prace można obejrzeć na wystawce przygotowanej w siedzibie Urzędu Miejskiego. Najważniejszym było to, że wszyscy uczestnicy zlotu byli bardzo zadowoleni i już zaczęli odliczać czas do następnego.

Podobne artykuły