Z posłem Szejnfeldem w Obornikach o Polsce

OBORNIKI.. Poseł na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej Adam Szeinfeld gościł w miniony piątek w Obornikach.

Odwiedził młodzież Liceum Ogólnokształcącego aby rozmawiać z nią o demokracji i społeczeństwie demokratycznym. Okazało się, że 25 lat od zrywu Solidarności, to dla nich historia całego życia. O ile młodzi ludzie wiedzą, co wydarzyło się w 1989 roku, to mało kto wiedział, co stało się rok później i dopiero od posła usłyszeli, że 27 maja minie 15 lat od daty powstania pierwszych samorządów gminnych, wybranych przez społeczeństwo w sposób demokratyczny. Adam Szeinfeld – przewodniczący sejmowej komisji gospodarki, tłumaczył, że w zdobyciu pracy nie tyle ważne jest wykształcenie, bo to stało się obligatoryjne, co umiejętności i praktyka. Nim poszerzy się ją w pracy, należy szukać wszelkich dróg szkolenia się, doskonalenia i współpracy w ramach wolontariatu, by pogłębiać koniecznie umiejętności i poszerzać praktykę.

Jak wskazują analizy pracodawcy nie tyle szukają u młodych osób doświadczenia, co aktywności. Po wyjściu z LO poseł odwiedził firmę Guma Andrzeja Wicherka, aby na własne oczy przekonać się, jak tam przebiegało przekształcanie się z pracownika w pracodawcę. W rozmowie z nami przyznał, że jest to przykład wzorcowy a takiego przekształcenia tylko życzyć innym więcej.

Odwiedził też szpital powiatowy aby, jak stwierdził, przyjrzeć się połączeniu 19 wieku z 21 czyli prehistorii z nowoczesnością. Oprowadzany przez dyrektora Kościjańskiego, przyznał, że łącznik jest dobrze przemyślana inwestycją, która może dać początek tworzenia kolejnego bloku łóżkowego, czy bloku operacyjnego. Obaj działacze Platformy są zdania, że należy uporządkować system opieki zdrowotnej, tak by zakłady lecznicze stały się konkurencyjne wobec siebie a wówczas takie inwestycje jak ta w Obornikach będą szansą do osiągnięcia sukcesu finansowego. Odwiedziny posła z popularnej partii stały się powodem rozmów o nadchodzących wyborach. Platforma już dzisiaj wydala zakaz starowania do Sejmu RP burmistrzom. Listy kandydatów powstania do końca kwietnia a ich twórcy chcieliby aby każdy powiat reprezentował jakiś kandydat.

Z puli kilkunastu ustaw nad którymi pracuje komisja Adama Szejnfelda do najważniejszych należy projekt ustawy o Partnerstwie Publiczno Prywatnym. Nowa ustawa pozwoli samorządom, którym brak środków hamuje ważne inwestycje, szukać partnerów którzy mogą rzecz taką sfinansować z pożytkiem dla wszystkich. Poseł wspomniał też, choć bardzo ostrożnie, o planowanych zmianach w podatkach zwanych tymczasowo – 3×15%. Chętniej rozmawiał o konieczności zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych.

Dyrektor obornickiego ZOZ-u dodał, że na 52% efektywnie pracujących ZUS płaci około 15% obywateli, co musi jak najprędzej ulec zmianie. Opuszczając Oborniki Adam Szejnfeld odparł zarzut, nazbyt rzadkich odwiedzin w stolicy powiatu obornickiego tłumacząc, że nie jest posłem populistycznym i nie może swego czasu poświęcać na otwarcia obiektów, przecinanie wstęg i zawody sportowe. -To zostawię innym kolegom a samemu woląc pracować w parlamencie.

Podobne artykuły