Wyzwolenie Obornik. W 104. rocznicę pod pomnikiem

Wyzwolenie Obornik. W 104. rocznicę pod pomnikiem

OBORNIKI. Data 4 stycznia 1919, wyzwolenie Obornik, jest dla mieszkańców szczególnie ważna. Tego dnia w wyniku działań bojowych w Powstaniu Wielkopolskim miasto zostało wreszcie oswobodzone.

Aby uczcić te wydarzenia, w 104. rocznicę wyzwolenia Obornik lokalni harcerze oddali hołd powstańcom.

W nocy z 3 na 4 stycznia 1919 r. na tajnym posiedzeniu omówiono sprawę odebrania z rąk niemieckich władzy i wszelkich urzędów w mieście.

O godzinie czternastej zwołano na zbiórkę na Rynku członków Straży Ludowej.
Stawiło się 44 powstańców w mundurach i czapkach niemieckich, jednak z biało-czerwoną opaską na ramieniu, których uzbrojono i podzielono na oddziały.

O godzinie piętnastej przybyli na Rynek najwybitniejsi obywatele polskiego pochodzniea Stanisław Jordan, dr Edmund Stefanowicz, Henryk Dolacki, Stanisław Mazer, Bolesław Smorawski, Andrzej Przybecki i Józef Grossmann.
Stanisław Jordan wygłosił krótkie przemówienie do zebranych żołnierzy, zwracając w nim uwagę na doniosłość magistratu (mieszczącego się wówczas nieopodal obecnej cukierni państwa Maćkowiaków), urzędu pocztowego, Komunalnej Kasy i dworca kolejowego.

Obsadzili wymienione instytucje posterunkami i wciągnęli na gmachy sztandary narodowe. Po przejęciu urzędów, kompania rozlokowała się w budynku nieczynnego już wtedy klasztoru, pełniąc w mieście służbę wartowniczą, aż do pierwszych alarmów z Budzynia i Chodzieży.

Na apel pamięci na teren cmentarza parafialnego przy grobie powstańczym zgromadzili się prócz harcerzy samorządowcy i działacze.

Przybyli poseł Krzysztof Paszyk, wojewoda Michał Zieliński, starosta Zofia Kotecka, wicestarosta Waldemar Cyranek, burmistrz Obornik Tomasz Szrama, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Drewicz, radni i mieszkańcy pragnący uczcić pamięć powstańców.

Tomasz Szrama przypomniał zebranym historyczne zdarzenia z tamtego czasu, przekazał też wyrazy uznania wszystkim, którzy dbają o zachowanie pamięci: Jestem zaszczycony i dumny, że w Obornikach nie ginie ruch harcerski, który dba, jak dziś, o zachowanie tejże pamięci. Dziękuję za wasze wszelkie działania, oddanie i służbę naszej małej ojczyźnie. Z serca dziękuję też za środki przekazane przez władze wojewódzkie na utrzymanie miejsc pamięci, dzięki którym możemy przeprowadzać niezbędne remonty. Dziękuję kibicom za ich zaangażowanie i pracę przy odnawianiu powstańczych mogił. W końcu dziękuję też wszystkim mieszkańcom, którzy wierzą, że pamięć o naszej historii stanowi ważny element naszej tożsamości.

O obchodach rocznicy wybuchu Powstania w powiecie pisaliśmy w artykule: Powstanie Wielkopolskie – pamiętali o rocznicy.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.