Wyznaczono miejsce izolacji dla oborniczan

Wyznaczono miejsce izolacji dla oborniczan

ZIEMIA OBORNICKA. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk poinformował o uruchomienia izolatorium w Poznaniu, dla osób oczekujących na wynik testu na obecność wirusa lub chorych z łagodnym przebiegiem choroby. Do tego izolatorium przewożeni będą oborniczanie z podejrzeniem zakażenia a także chorzy, którzy dobrze znoszą chorobę.

Na podstawie umowy zawartej pomiędzy szpitalem na Szwajcarskiej a hotelem Ikar, przygotowano 164 pokoje, każdy z osobnym węzłem sanitarnym.  Hotel mieści się przy ulicy Solnej w Poznaniu, niedaleko Starego Rynku.

– Izolatorium ma służyć osobom, które w sposób łagodny przechodzą chorobę i nie ma konieczności hospitalizowania ich w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. Z kolei w placówce im. Józefa Strusia będą przebywały osoby, których stan jest poważniejszy. W rezultacie będziemy mieli więcej miejsc dla osób, które trudniej przechodzą koronawirusa – tłumaczy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. W budynku izolatorium zostały wyznaczone nieprzecinające się strefy poruszania i przebywania dla osób chorych i zdrowych. Szpital Miejski zapewnia opiekę medyczną, natomiast hotel przygotowuje posiłki, które pod drzwi izolatek będą dostarczali wolontariusze PCK. 

Każdy pokój – jak informuje hotel – posiada lodówkę, telewizor z dostępem do telewizji kablowej oraz bezpłatną sieć. Odizolowanym przysługiwać będą trzy posiłki dziennie i opieka medyczna. Stawkę 125 zł za dobę – zapłaci państwo.

Służby wojewody i szpital zapewniają obsłudze izolatorium środki ochrony osobistej. Koszty funkcjonowania obiektu pokrywa NFZ. Wojewoda prowadzi końcowe uzgodnienia w sprawie uruchomienia drugiego izolatorium. Obiekt posiadający 155 pokoi jest również zlokalizowany w Poznaniu.

To jednak nie koniec działań związanych z przygotowaniem obiektów. – W Poznaniu zostanie uruchomiony “Hotel dla medyka” zlokalizowany na poznańskiej Malcie, przeznaczony dla pracowników szpitala zakaźnego, którzy z obawy o bliskich, nie chcą przebywać z rodzinami – tłumaczy Łukasz Mikołajczyk. W budynku przygotowano dla nich 40 pokoi. Dzięki wsparciu wojewody, Szpital Miejski w Poznaniu wystąpił do spółek Skarbu Państwa o przekazanie w formie darowizny środków na pokrycie kosztów funkcjonowania hotelu.

Podobne artykuły