Wysoki poziom recytacji

OBORNIKI. W poniedziałek 24 stycznia w Bibliotece Publicznej Obornik odbył się konkurs będący II etapem eliminacji XX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Konkurs który zorganizowali wspólnie Szkoła Podstawowa nr 4 i Biblioteka Publiczna w Obornikach miał bardzo wysoki poziom. Zauważył to zasiadający w jury instruktor teatralny z Poznania Dariusz Jagodziński a jego opinię podzielił Bohdan Błażewicz muzyk, kompozytor współpracujący ze Sceną na piętrze i często zasiadający w różnych komisjach oceniających recytację.

W szranki stanęła w dwóch grupach wiekowych młodzież ze szkół powiatu Obornickiego, wągrowieckiego i szamotulskiego. W przerwie konkursu jego uczestnicy obejrzeli przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Obornikach spektakl Wigilia staropolska czyli jak obyczaj stary każe, według scenariusza koordynującej i prowadzącej konkurs Marii Kromolickiej, nauczycielki bibliotekarza w SP 4, w oprawie muzycznej Justyny Mroczkiewicz i scenografii Doroty Brygman.

Warto dodać, iż ten spektakl zostanie zaprezentowany także w teatrze Fredry w Gnieźnie podczas XIV Spotkań Kolędników. Wracając jednak do eliminacji, trzeba przyznać, że poziom ich był nie tylko wysoki ale i bardzo wyrównany. Ocena sprawiła jurorom wielki kłopot.

Po długiej naradzie ustalono, iż w kategorii szkół podstawowych klas I-III I miejsce zdobyła Natasza Dobrychłop z SP 2 w Szamotułach. II – Agata Balcerzak przygotowana przez Marię Kromolicką a III -Patryk Springer z SP w Przyborowie. Ponadto wyróżniono Julię Netar z SP 2 w Obornikach i Magdę Kłaczkiewicz z SP 3 w Szamotułach. W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych najlepiej recytował Adrian Izychart z SP Maniewo przygotowany przez Małgorzatę Dobrą.

O sukcesach Adriana piszemy zwykle w związku z objezierskim konkursami Mickiewiczowi potomni. Pierwsze miejsce w 2004 i drugie w 2003 roku stawia go wśród najlepszych. Tak jak dwa lata temu i dziś wróżymy mu karierę. Drugie miejsce zdobył Paweł Kaźmierszak z SP w Przyborowie a III Adrianna Dziamska z tej samej szkoły co może świadczyć o jej wysokim poziomie polonistycznym. Jury wyróżniło ponadto Olę Rams z ZS w Otorowie i przygotowanego przez M, Kromolicką Michała Surmę z SP 4 w Obornikach.

W kategorii gimnazjów zwyciężyła Agata Człapa z Otorowa. Miejsce drugie zajęli – przygotowana przez Ewę Farmuz Marcela Kromolicka z Gimnazjum nr 3 w Obornikach ex`equo z Dawidem Grądzielewskim z Gimnazjum nr 1 a przygotowanym przez panią Katarzynę Siwicką – Jóźwiak. Tu też warto pokusić się o odniesienie do konkursu objezierskiego, podczas którego uczennice pani Katarzyny zdobyły aż dwa najważniejsze miejsca. Może to oznaczać, iż ma ona dar wyszukiwania zdolnej młodzieży obdarzonej taką jak ona sama wrażliwością. Trzeciego miejsca nie przyznano lecz wyróżniono Agnieszkę Gramowską z G 3 również przygotowanej przez Ewę Farmuz.

Uczestnicy zmagań otrzymali nagrody a wręczali je prócz jurorów burmistrz H Łukaszwewski i dyrektor Z. Adamczewski. Najlepsi recytatorzy pojadą na kolejne eliminacje do Poznania a wszyscy uczestnicy konkursu częstowali się wypiekami ufundowanymi przez pana Ryszarda Nawrockiego.

Podobne artykuły