Wygrany bój o pieniądze dla szpitala

OBORNIKI. Podczas posiedzenia komisji finansów rady powiatu wypłynął problem wsparcia dla szpitala. Kazimierz Zieliński (PSL) przypomniał zebranym, że w przyszłorocznym budżecie jest zapisanych tylko 100 tys. złotych z gminy Oborniki na „ramię C”. Jednak, jak publicznie twierdziła dyrektor Ludzkowska, potrzeby są znacznie większe. 

Sekretarz Sitek (PO) zwyczajowo zastąpił starostę i przyznał, że owszem zna potrzeby, bo był o nich na bieżąco informowany przez  dyrekcję placówki. – Szpital ma jednak potrzeby niewyobrażalnej przez nas wielkości.

Obecna na posiedzeniu Ewa Sak ze szpitala wyjaśniła: priorytetem jest adaptacja pomieszczeń rentgena. Miało kosztować 405 tys. zł, lecz plan sprzed kilku lat stal się nieważny, a nowy RTG wymaga mniej pomieszczeń. Powinno wystarczyć teraz 250 tys. Firma która dostarczy RTG dofinansuje za 70 tys. zł pomieszczenia. Najdroższa będzie jednak specjalna wentylacja. 

Pani Ewa wyjaśniła też, że potrzebne są łazienki na piętrzę. – My musimy to zrobić, albo nie, ale pacjenci skarżą się na piętrze, że łazienki są w fatalnym stanie. Nie ma ani jednej dla niepełnosprawnych, a są tu sami niepełnosprawni. Odczekawszy aż radny Kuźniak (SiG) otrząśnie się z szoku po tej ostatniej informacji kontynuowała: ze sprzętu potrzeba wiele, ale kardiomonitory są konieczne, by był kontrakt. 

W słowo wszedł jej Antoni Żuromski (OKS) z uwagą, że wszelkie te propozycje są niespójne, bo co spotkanie, to się co innego przedstawia. Zwyczajowo nie zgodził się z nim Piotr Sitek tłumacząc, że to tylko kontynuacja zaplanowanej wcześniej przebudowy RTG. Plany zostały urealnione bo – te wcześniejsze autorstwa dyrektora Dobrzyckiego były bardzo ogólnikowe i widząc je pan by się wstydził. 

Po sporze proceduralnym Kazimierz Zieliński przyznał, że trzeba proponować skąd na to pieniądze, a opozycja to wie i je wskaże. 

Była to ta bardziej kulturalna część spotkania. Gdy radni weszli w szczegóły, Adam Olejnik (PO) z Piotrem Sitkiem oraz Janem Molskim (SLD) postanowili spróbować wstrzymać pomoc dla szpitala, wybierając raczej wsparcie Zespołu Szkół im.Kutrzeby. Postraszeni jednak przez Zielińskiego, że obie potrzeby będą musiały być ważone podczas publicznej sesji, ustąpili decydując się na propozycje wsparcia lecznicy. 

Tym sposobem Zespół Szkól nie dostanie planowanych 260 tysięcy na termomodernizację, a dostanie te pieniądze szpital. Nie znaczy to jednak, że planowana termomodernizacja szkoły nie nastąpi. Zostać ma na ten cel zaciągnięty kredyt. 

Kazimierz Zieliński zaproponował przeznaczyć dla szpitala także 10 tysięcy ze środków biura rady oraz 30 tysięcy z puli przeznaczonej na imprezy patriotyczne.  Tym sposobem obornicka lecznica będzie mogła liczyć na 300 tysięczne wsparcie, co załatwia jej 3/4 najpilniejszych potrzeb. 

Jeżeli ustalenia z komisji finansów poprze większość radnych, szpital będzie miał szanse na poprawę warunków i dobre kontrakty, z korzyścią dla mieszkańców całego powiatu obornickiego.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.