Wojsko w Obornikach? Chcą je skoszarować gdzieś w powiecie

Wojsko w Obornikach? Chcą je skoszarować gdzieś w powiecie

POWIAT OBORNICKI. Wojewoda wielkopolski ogłosił zamiar tworzenia oddziałów wojsk obrony terytorialnej w powiecie obornickim. Odział obornicki będzie liczył od 80 do 100 żołnierzy. Czy będzie wojsko w Obornikach? To na razie plany.

W okresie II Rzeczpospolitej w regionie stacjonował Batalion Obrony Narodowej Oborniki, który brał udział w kampanii wrześniowej. Przywrócenie wojska w Obornikach jest właśnie nawiązaniem do tej tradycji.

W Wojsku Polskim zostanie powołano nowy rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Nie wiadomo jeszcze jak będzie nazywała się jednostka obrony terytorialnej, która będzie stacjonowała w powiecie, ale jak się dowiedzieliśmy, prawdopodobnie przywrócone zostanie historyczne nazewnictwo – więc będzie to Batalion Obrony Terytorialnej Oborniki.

Żołnierze tego oddziału będą ochotnikami pochodzącymi z powiatu. Zostaną odpowiednio przeszkoleni, zaprzysiężeni, uzbrojeni i opłaceni z budżetu rządowego. Będą posiadać na stanie broń ręczną – będą to m.in karabiny maszynowe i wyrzutnie rakiet.

Zadaniem obornickiego oddziału będzie obrona terytorium powiatu w przypadku agresji z zewnątrz oraz utrzymanie ładu i porządku podczas wojny.  Podobnie jak OSP przyjeżdża często szybciej do pożaru niż zawodowi strażacy, tak żołnierze obrony terytorialnej – w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego – mogą zostać najszybciej zmobilizowani i być gotowi do walki nawet w jedną godzinę.

Ich pierwszym zadaniem będzie obrona życia mieszkańców powiatu oraz zabezpieczenie ważnej infrastruktury. Będą mieli także obowiązek służby, na przykład, podczas klęsk żywiołowych.

W związku z tym rząd zwróci się do władz powiatu, aby te wskazały miejsca na skoszarowania wojska, jak też odpowiednie do ćwiczeń z bronią oraz strzelnicę. 

To budzi pytania, gdzie skoszarować obornickie wojsko?

Warto zastanowić się też nad tym, jak bezpiecznie przechować broń i amunicję oraz gdzie nią ćwiczyć strzelanie. Strzelnice mają co prawda oborniccy i rogozińscy myśliwi oraz bractwa kurkowe, ale są to obiekty typowo myśliwskie i amatorskie. Dużą wygodą może być pobliski poligon w Biedrusku, gdzie oborniccy żołnierze będą mogli się okopać albo przećwiczyć każdą pozycję i formację.

Nasze pytania i wątpliwości zanieśliśmy do wicestarosty z PiS, Andrzeja Okpisza. – Wiem o tym, że w powiatach mają być oddziały wojsk obrony terytorialnej, choć niczego oficjalnego jeszcze nie otrzymaliśmy – wyjaśnił starosta i dodał: niebawem mam spotkać się z wojewodą, może dowiem się czegoś więcej.

Okpisz przyznał, że w  powiecie nie ma żadnego wolnego budynku w którym można by skoszarować setkę żołnierzy. Zaryzykował myśl, że wojsko obrony terytorialnej mogłyby zasiedlić tymczasowo pokoje w jednym z hoteli. – Nie mamy też żadnych warunków do przechowywania ostrej broni i to w takich ilościach – przyznał starosta.

Powołanie do życia Batalionu Obrony Terytorialnej Oborniki będzie więc najprawdopodobniej wiązało się z inwestycjami rządowymi w regionie. O ile w początkowym okresie koszary będą tymczasowe a arsenały mobilne, plan rządowy przewiduje wybudowanie w ciągu kilku lat specjalnych obiektów wojskowych na potrzeby obornickiego wojska lub też przystosowanie do tego celu obiektów już istniejących.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.