Wizyta wojewody wielkopolskiego na ziemi obornickiej

Wizyta wojewody wielkopolskiego na ziemi obornickiej

GMINA OBORNIKI. Wizyta wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego w Obornikach spowodowana była co najmniej dwoma sprawami. Pierwszą z nich była kolejna odsłona programu „Ciepłe Mieszkanie”, który jest kontynuacją programu „Czysta powietrze”.

Gmina Oborniki ma w obu programach wiodącą pozycję. W pierwszym z programów uzyskała od państwa ponad trzy miliony złotych w ramach „Ciepłego Mieszkania” oraz dwa miliony czterysta tysięcy, co czyni z niej lidera w pozyskiwaniu i wdrażaniu pożytków z tych środków na poprawę czystości powietrza poprzez wymianę kapciuchów na piece nowocześniejsze oraz docieplania budynków, co zmniejsza emisję pyłów do atmosfery i ogranicza emisję spalin.

Inwestując w nowoczesne rozwiązania ponad pięć i pół miliona złotych, gmina Oborniki stała się wielkopolskim liderem w zakresie ochrony środowiska poprzez poprawę charakterystyki energetycznej z najwyższym udziałem środków w obydwa programy.

Podczas krótkiego briefingu wojewoda przyznał: Oborniki są awangardą wśród innych miast w realizacji programu „Ciepłe Mieszkanie”. Powstaje tu wiele nowych domów z doskonałą izolacją, powstaje też wiele domów pasywnych. W starszych budynkach wymieniane są piece czy okna, a mimo ogromnego zaangażowania, ciągle jeszcze jest coś do zrobienia. Powietrze w Obornikach jest coraz czystsze, bowiem gmina jest zdeterminowana do ciągłej poprawy jego czystości.

Podpisanie z wojewodą drugiej części dofinansowania programu „Ciepłe mieszkanie” wesprze beneficjantów programu, którzy chcą zadbać o pasywność energetyczną swych domów, co nie tylko poprawi jakość powietrza, ochroni środowisko, ale pomoże też ograniczyć koszty ogrzewania tych domów.

Podczas konsumpcji pierwszej części dotacji, po środki na termomodernizację sięgnęło już 50 osób. Burmistrz Tomasz Szrama stworzył w obornickim magistracie specjalne stanowisko, by skrócić do maksimum czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków o dotację, a otrzymało ją już w krótkim czasie 15 osób, podczas gdy kolejne 35 wniosków jest w trakcie badania.

O ile pierwsza transza środków z programu „Ciepłe mieszkanie” przeznaczona była dla właścicieli domów jednorodzinnych, to druga transza wesprze budynki wielorodzinne i wspólnoty mieszkaniowe.

Drugim celem przybycia wojewody na ziemię obornicką była chęć odwiedzenia grobów rożnowskich, by przekonać się o postępie prac restauratorskich tego terenu. Wojewodzie towarzyszył, prócz burmistrza Obornik, także ksiądz proboszcz Przemysław Prędki.

Przy okazji odwiedzin Michał Zieliński dokonał odbioru, po przebudowie, drogi do Bębnikąta, wykonanej przez Nadleśnictwo Oborniki na zlecenie Urzędu Wojewódzkiego. Tu towarzyszyli Zielińskiemu i Szramie nadleśniczy Jacek Szczepanik wraz z zastępcą Jarosławem Batorem.

Wreszcie wojewoda wziął udział w podpisaniu umowy z przedstawicielem firmy Bimex na realizowaną dzięki środkom z Rządowego Funduszu Polski Ład przebudowę drogi gminnej w Objezierzu, budowę oświetlenia boiska sportowego w Objezierzu oraz budowę ul. Nad Wełną w Obornikach.

W podpisaniu umowy na inwestycje w Objezierzu uczestniczyła radna i sołtys Objezierza Edyta Mikołajczak.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej


USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576


TANI WĘGIEL
Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka Luz
– Węgiel Kamienny Orzech Luz
- Worki – Ekogroszki Węgla Kamiennego
- Luz, Worki
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!! Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.