Winni są kiepscy nauczyciele i oczywiście prasa

OBJEZIERZE. Podczas ostatniej sesji rady powiatu przewodniczący komisji zajmującej się oświatą poinformował radnych o bardzo niskim stanie naboru do szkoły w Objezierzu. 

Wywołało to bardzo burzliwą dyskusję. – Co komisja oświaty z tym robi ? – pytano Jana Molskiego. – Co zarząd powiatu robi z tym problemem? – pytano starostę. 

Według Pawła Bździaka – malejący nabór do szkoły w Objezierzu może być następstwem utraty pałacu wraz z powozownią i parkiem. Jan Molski nie owijał w bawełnę i oświadczył: nabór zależy od nauczycieli, od ich pracy. 

Kazimierz Zieliński oskarżył: popełniliście błąd w dotarciu do rodziców, bo budowlańców brakuje, a wy nie macie naboru. Najbardziej oryginalny w domysłach był jednak dyrektor Roman Ostrowski twierdząc: informacje naszej prasy nie pomagają w naborze. 

– Winą najlepiej obarczyć lokalną prasę – sarkastycznie podjął temat Paweł Bździak i dodał: zarząd powiatu lekceważy problem i nic o nim nie wie.  Odpowiedział mu w imieniu niezorientowanego zarządu sekretarz Piotr Sitek: możemy sobie tylko pogadać. Mamy budynek internatu po PGR, ale nie nadaje się on na szkołę, a na nowe obiekty nie mamy pieniędzy. 

Wobec aktu takiej bezradności Bździak kontynuował: to znaczy, że szkołę czeka samolikwidacja?Przed uprawomocnieniem się wyroku nic nie mogliśmy zrobić – próbował kontynuować Sitek, jednak  przerwał mu starosta Wańkowicz zapewniając z  głęboką pewnością z głosie: nic nie będzie kończone. Szkoła będzie gdzie jest. Paweł Bździak znów zapytał: na czym pan opiera taką pewność? – Na swojej mądrości – odparł Gustaw Wańkowicz i na sali zrobiło się jeszcze smutniej.

Niezręczną ciszę przerwał dopiero Roman Ostrowski próbując pocieszyć radnych, zapewniając ich, że wciąż liczy na… zagubionych uczniów. Stwierdził, że może nie ma takich problemów, o takich się mówi a kierunki kształcenia są atrakcyjne. – Mamy zwykle uczniów z 62 miejscowości. Będą działania adaptacyjne. 

Radni nieco odetchnęli a Kazimierz Zieliński zaryzykował pomysł, że może rząd da im jakąś rekompensatę. Tym razem nastrój popsuł już do końca Sitek czarno wieszcząc: może być całkiem odwrotnie i właściciel pałacu zażąda rekompensaty za stan obecny i zechce zapłatę za bezpłatne użytkowanie majątku przez lata. 

Gdy rodzina Turno zażądała zwrotu pałacu, nikt z nimi nie rozmawiał. Nikt nie zapytał o plany. Po przegraniu procesu znów był czas na rozmowy. Jadwiga Turno wykazała dobrą wolę starając się dotrzeć do zarządu powiatu choćby i za naszym pośrednictwem. Jej list nadal leży w archiwach naszej redakcji. Tymczasem zarząd zamiast rozmawiać, ruszył na kolejną wojnę sądową. Zaskarżył wyrok, choć miał wizję przegranej. Dlaczego wyrzucono dziesiątki tysięcy złotych w błoto na proces, który był przecież z góry przegrany, pytali radni opozycji. – Żebyście potem nie mówili, że nic nie robiliśmy – odparł im starosta Gustaw Wańkowicz.

Jak się okazało rozważano nawet próbę kasacji wyroku, ale według słów radcy starostwa – sprawa skazana jest na niepowodzenie, bo nie ma ku temu podstaw.

Pieniactwo w tej sprawie okazało się najgorszym i najdroższym wyjściem z sytuacji. Zamiast rozmowy, sąd. Jeżeli właściciele pałacu faktycznie zażądają rekompensaty za bezprawne użytkowanie latami ich własności, koszty problemu wzrosną. Może i to podpowie staroście jego… mądrość.     


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.