Wielkie dzieło sołtys Słomowa i tylko Nowak był przeciw

SŁOMOWO. Połączyć efektywne działanie na rzecz jakiejś społeczności z wyjątkową skromnością nie jest wcale rzeczą łatwą. Jednak jest taka osoba, której się doskonale udało. To sołtys wsi Słomowo Jadwiga Kaczmarek. 

Gdy dowiedziała się, o możliwości zdobycia pieniędzy na rewitalizację swej wsi, nie czekała długo, lecz natychmiast przystąpiła do działania. Na własny koszt pojechała do Warszawy, aby przejść tam solidne szkolenie. Później przygotowała wniosek wraz z pełną dokumentacją. Pomógł jej przy tym Bartek Dworzański, przygotowując dokumentację fotograficzną. Gdy wszystko było gotowe, wysłała i czekała. Nikt nie wie, ile dziesiątek godzin własnego czasu poświeciła na tę pracę. Było warto. 

Wieś Słomowo uzyskała ogromną dotację na odnowę i rozbudowę swej infrastruktury. Będzie to solidny remont świetlicy wiejskiej. Pani sołtys będzie miała na ten cel 470 tys. złotych. Za takie pieniądze można wiele zrobić i to w najwyższym standardzie. 

Gdy świetlica będzie gotowa Słomowo dostanie kolejne 70 tys. złotych na jej wyposażenie. Równoległym zadaniem będzie budowa pięknego i nowoczesnego boiska sportowego. Jadwiga Kaczmarek pozyskała na ten cel około 200 tysięcy złotych. 

Całe zadanie będzie wykonywane w latach od 2009 do 2016. Po tym czasie wieś Słomowo będzie należała do najpiękniejszych w gminie Rogoźno. 

Wydawać mogłoby się że pani sołtys może liczyć na wielkie brawa za upór, pracowitość i pomysłowość. W innej gminę na pewno, jednak nie w tej. 

– Nie jest to projekt zdroworozsądkowy i ja go nie poprę, jako pierwszy – zawołał radny Zbigniew Nowak. Zaskoczyło to burmistrza, który przypomniał, że za tę rewitalizację zapłaci Unia Europejska. Skoro jest taka szansa to dlaczego się ograniczać? – pytał Nowaka. 

Pan Zbyszek był jednak uparty. Oświadczył, że mieszkańcom Słomowa nie należy się nowoczesne boisko, bo… jest ich za mało. Nie mniej oburzyła go kwota planowana na świetlicę. – Po co taka świetlica w Słomowie? – pytał zaskoczony. 

Panią sołtys wsparła radna Wanda Wiśniewska. – Wieś na końcu świata, tam dzieci nie mają nic. Biegają po szosie, chodzą do wychodka bo nie mają nawet prawdziwej toalety i tak ma zostać? Sołtys Jadwiga Kaczmarek obiecała, że zorganizuje w Słomowie dożynki, aby wszyscy widzieli zacofanie tej wsi. 

Radni starali się dowiedzieć dlaczego żaden z pozostałych sołtysów nie sięgnął po pieniądze unijne na rewitalizację. Odpowiedzi jednak nie znaleźli. Zaproponowano wreszcie głosowanie nad projektem Jadwigi Kaczmarek. Poparło go sześciu radnych, Zbigniew Nowak był przeciw, a jego koleżanki i koledzy z klubu się wstrzymali. W ten sposób uchwała została podjęta. 

Sołtys Jadwiga Kaczmarek może zacząć swoje wielkie dzieło a pozostali sołtysi zdobędą wiedzę, jak to robić. Jeżeli starczy im chęci i sił do wielkiego trudu, będą mogli pójść w ślady pani sołtys.

 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.