Więcej oczekiwań niż pieniędzy w budżecie powiatu

Więcej oczekiwań niż pieniędzy w budżecie powiatu

POWIAT OBORNICKI. O pieniądzach mówi się w samorządach coraz częściej, coraz głośniej i z coraz większą trwogą.

Skarbnik Joanna Konieczna wyliczyła, że w 2023 roku dochody majątkowe powiatu wyniosą 26, 602 tys. złotych i są to pieniądze przeznaczone na inwestycje a pochodzące w dużej mierze z dotacji, natomiast wydatki wyniosą około ok 34 mln.

Jak łatwo policzyć, „wkład własny” powiatu w planowane inwestycje to kwota aż 7 milionów złotych.
3,4 mln powiat uzyska z wyemitowanych wcześniej obligacji a 3,6 miliona musi wyłożyć z własnych środków.

Władze powiatu tak będą musiały manewrować pomiędzy poszczególnymi wydatkami, aby te środki zabezpieczyć z wolnych środków i nadwyżek.

Tymczasem jest wiele niepewności bowiem wciąż nie są znane nowe koszty energii, czy materiałów, więc jeszcze wiele może się w finansach zmienić.

Jednocześnie radni samorządów gmin powiatu prześcigają się w propozycjach inwestycji, które powiat winien n ich trenie sfinansować. Prym wiodą radni rogozińskiej opozycji postulując przebudowę coraz to nowej liczby dróg.

Nie inaczej jest w ryczywolskim samorządzie a najlepszym przykładem będzie ubiegłotygodniowa wypowiedź radnej Genowefy Nędza, swego czasu skarbnika gminy, która zapewne wie, że kasy gminne jak i powiatu nie są bez dna.

Radna naciskała na remont ulicy Czarnkowskiej. Napisała w tej sprawie do starosty Zofii Koteckiej a gdy otrzymała odpowiedź, odczytała jej fragment nie kryjąc przy tym głębokiego oburzenia: Zarząd powiatu zna stan tej ulicy, ale połowa dróg powiatowych jest w tej samej sytuacji. Jedynym wyjście jest wsparcie z Polskiego Ładu o co są ciągłe starania. Udało się pozyskać dotację na przebudowę drogi Gorzewo – Ryczywół. Powiat złożył już wniosek o pieniądze na kolejny remont. Niestety wzrost cen oszacowany na drogę powiatową na 16 mln wzrósł po otrzymaniu oferty przetargowej do 26 milionów.
Radna Nędza stwierdziła z sarkazmem: Mówią, że złożą wniosek, ale nie wiadomo kiedy? Współpraca powiatu z gminą jest fatalna.

W podobnym tembrze mówił o owej współpracy przewodniczący Rady Gminy Łukasz Krzyśko a z jego wypowiedzi wynikało, że także na inne drogi gminy Ryczywół dofinansowania być może nie będzie, więc ze współpracy też nie jest raczej zadowolony.

Już tak dla sprawiedliwości mówiąc, to powiat obornicki wydał na inwestycje w gminie Ryczywół dwa razy więcej pieniędzy niż w gminie Oborniki.

Może więc warto tę proporcję nareszcie odwrócić, bo skoro samorządowcy z sąsiedniej gminy są tacy krytyczni, to niech przynajmniej mają do owej krytyki jakiś powód.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.