Wideokonferencja wojewody ze starostą obornickim. Przygotowania do przyjęcia chorych z powiatu. Będą laboratoria wyjazdowe na Ziemi Obornickiej?

Wideokonferencja wojewody ze starostą obornickim. Przygotowania do przyjęcia chorych z powiatu. Będą laboratoria wyjazdowe na Ziemi Obornickiej?

ZIEMIA OBORNICKA. Wojewoda wielkopolski przeprowadził dzisiaj wideokonferencję ze starostą obornicką Zofią Kotecką i innymi starostami regionu. Omówiono na niej sytuację epidemiologiczną.

Z raportu sytuacyjnego przedstawionego przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego Andrzeja Trybusza wynika, że baza laboratoryjna wykonująca testy w kierunku koronawirusa systematycznie się poszerza. Od przyszłego tygodnia będziemy współpracowali z kolejnym instytutem Polskiej Akademii Nauk, Instytutem Genetyki Człowieka – poinformował Trybusz. Bardzo mocno rozwinęło swoją działalność laboratorium Uniwersytetu Medycznego, ale także co raz więcej badań wykonywanych jest w szpitalu jednoimiennym w Poznaniu – dodał.

Jak tłumaczy Andrzej Trybusz badania są także prowadzone w laboratoriach Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Szpitalu Klinicznym przy ul. Długiej oraz w uruchomionej od wczoraj jednostce Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Planowane jest także rozpoczęcie badań przez Wielkopolskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Do tej pory, od 3 marca, wykonano 2112 badań. Wczoraj przebadano 397 prób na obecność koronawirusa, a testy do tych badań, jak zaznaczył wojewódzki inspektor sanitarny, są zabezpieczone.

Wojewoda podczas rozmów ze starostą odniósł się do spraw związanych ze zamykaniem targowisk. Podkreślił, że Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydał zalecenia, a wczoraj przesłał szczegółowe wytyczne. Na ich podstawie samorządy wspólnie z powiatowymi inspektorami mają o tym decydować. Wojewoda zachęcił samorządowców z Ziemi obornickiej do współpracy w zakresie poszerzenia taboru laboratoryjnych zespołów wyjazdowych, tzw. “wymazówek”. Jak zaznaczył, mimo dużej ilości – 10 pojazdów w województwie, warto poszerzyć zakres tych świadczeń.

Jednym z tematów rozmów była także kwestia działalności oraz wsparcia jednostek pomocy społecznej. Do gmin Ziemi Obornickiej przekazano przesłane przez MRPiPS procedury i instrukcje dotyczące wsparcia osób w kryzysie bezdomności. Informacje te przesłane zostały również na adresy podmiotów udzielających wsparcia osobom bezdomnym. W przypadku środków ochrony osobistej, WUW w ubiegłym tygodniu zebrał zapotrzebowanie z jednostek organizacyjnych. Obecnie czynione są działania w celu ich pozyskania.

Podobne artykuły