Wichury, strażacki trud i straty

Wichury, strażacki trud i straty

POWIAT OBORNICKI. Ostatnie dni stycznia były dla strażaków z Rogoźna, jak i innych jednostek bardzo pracowite. Wiatr powiał nawet w porywach z szybkością ponad 100km/h i na skutki długo czekać nie było trzeba.

Wiatr połamał konary nad drogą w miejscowości Ruda i trzeba je było usunąć. W Garbatce wichura uszkodziła i zerwała dach na budynku gospodarczym. Kolejne drzewo do usunięcia zablokowało drogę z Gorzewka do Dżonka.


Już około godziny drugiej w nocy druhowie z Rogoźna udali się do miejscowości Cieśle, gdzie miał miejsce pożar transformatora. Spowodowała go seria przeciążeń po spięciach, a skutkiem pożaru był brak prądu. Tymczasem w domu przy ulicy Za Jeziorem prąd był niezbędny, bo zasilał respirator osoby chorej na covid. Strażacy podłączyli urządzenie do agregatu prądotwórczego ratując chorą osobę.

Godzinę wcześniej strażacy interweniowali w sile trzech zastępów w miejscowości Grudna, gdzie wichura zerwany dach jednego z budynków mieszkalnych.

W czasie udzielania pomocy przez jednych druhów, drudzy jechali na ulicę Piłsudskiego, gdzie wiatr powalił na drogę drzewo.

Wybiła godzina 7:40, gdy trzeba było udać się do miejscowości Owczegłowy, bo powalone na drogę drzewo utrudniało przejazd.

Na innego rodzaju interwencję trzeba było ruszyć pięć minut później. Na ulicy Kościuszki wiatr zerwał ozdobę, która zagrażała bezpieczeństwu pieszych.

O godzinie 9:50 trzy zespoły ruszyły zabezpieczyć kolejny dach. Tym razem na ulicę Wojska Polskiego. Wichura naderwała poszycie dachu na budynku mieszkalnym, co zagrażało uszkodzeniu całego dachu.
Półtorej godziny później strażacy jechali do miejscowości Stare, aby usunąć z drogi kolejne powalona przez wiatr drzewo.

Nim drzewo pocięli na odcinki, trzeba było usunąć kolejne w Parkowie, gdyż niebezpiecznie przechyliło się na budynek mieszkalny.

Strażacy z OSP Gościejewo usuwali połamane drzewa i konary, które spadły 30 stycznia na drogę prowadzącą do miejscowości Karolewo.

W miejscowości Tłukawy, około godziny 8 rano, wichura zerwała dachówki w budynku mieszkalnym. Nie obyło się bez interwencji druhów z Ryczywołu oraz lokalnych OSP.

Padło w ciągu wspomnianych trzech dni wiele drzew i najgorzej, gdy padały na drogi i budynki.
Takie drzewa strażacy usuwali w trzech miejscach z drogi Krężoły-Połajewo. Drzewo padło na budynek gospodarczy we wsi Ninino. Wiatr zerwał linię energetyczna w Ludomkach, powalił duże drzewo na drogę w Skrzetuszu, w Gorzewku, na drogę Skrzetusz-Piotrowo, a w Ryczywole pochylił słup energetyczny przy ulicy Chodzieskiej.

Ucierpiało też wiele dachów. Jeden z nich wiatr zerwał z budynku gospodarczego w Ryczywole na osiedlu Kwiatowym. Tam też wiatr zerwał opierzenie dachu aż z dwóch budynków.

Zerwał też opierzenie dachu z budynku w Gorzewie i budynkach gospodarczych w Ludomkach i Ludomach.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.