Walka polityczna w Obornikach przenosi się do prokuratur

OBORNIKI. Opozycyjni wobec burmistrzów radni rady miejskiej w Obornikach, po licznych porażkach na sali obrad, przenieśli w ciągu ostatnich miesięcy walkę polityczną do gabinetów prokuratorskich. Piszą zawiadomienia o przestępstwach, których jakoby miały się dopuścić władze miasta. 

Zawiadomienia wspominają przede wszystkim o inwestycjach. Podczas obrad ujawniono, że dotyczą między innymi wykonania ulicy Wodnej w Obornikach, drogi w Wargowie oraz drogi Ślepuchowo – Żukowo. Ten ostatni przypadek dyskutowano podczas ostatniej sesji. Chodzi o to, że gmina wykonała dodatkowo ponad 300 metrów tej drogi.

Tego zarzutu nie wytrzymał wiceburmistrz Bogdan Bukowski. Patrząc w stronę radnego Żółcia powiedział: jestem zaszokowany. Byłem  oczywiście w prokuraturze, byli przedsiębiorcy, było mnóstwo ludzi. Piszecie donosy. Mnóstwo czasu i dni mieli wszyscy zajęte. Ale to, co wy tam piszecie, to jest żenujące. 

W zawiadomieniu do prokuratury grupy radnych czytamy, że kosztorys ofertowy na roboty dodatkowe sporządzony przez wykonawcę wynosił 84 tys. zł. Z udostępnionej dokumentacji tej inwestycji wynika, że została wykonana za 60 tys. zł. W tym samym okresie wykonawca prac złożył kosztorys powykonawczy na wykonanie remontu bieżącego nawierzchni asfaltowej w Obornikach na kwotę 20 tys. zł. Zdaniem grupy radnych, rodzić się może podejrzenie o uzupełnienie zapłaty o 20 tys. zł za wykonanie robót dodatkowych na długości 300 metrów. Czy w ten sposób nie ominięto dodatkowo przepisów zamówień publicznych o wysokości zapłaty za roboty dodatkowe? – pytali retorycznie opozycjoniści prokuratora. 

To jest kłamstwo. Powiem publicznie – proszę zapisać – to jest oszustwo. Jak się pod czymś podpisujecie, powinniście pewne rzeczy sprawdzić, a nie szukać dziury w całym – wykrzyczał w kierunku radnego Żółcia burmistrz Bukowski. 

Dalej wyjaśnił, że za inkryminowane 20 tys. złotych wykonano remont 60 metrów nawierzchni w Kowanowie, naprawę skrzyżowania Harcerskiej i Sanatoryjna w Kowanówku (137 metry drogi) oraz 4 metry naprawy nawierzchni na rynku. Wystarczyło pojechać i sprawdzić – powiedział Bukowski, zapowiedając jednocześnie w odwecie podanie radnych do prokuratury za insynuację. Na koniec oskarżył Żółcia i jego kolegów, że nie sprawdzili wykonania robót, a zarzucili władzom złamanie prawa.

Radny Zółć w odpowiedzi nie odniósł się do meritum problemu, a jedynie języka Bukowskiego: nie słyszałem o czymś takim, żeby jakikolwiek radny pisał donosy. Jeżeli grupa radnych podpisała się pod zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa, to nie jest donos.

Jeżeli tak dalej pójdzie, to radni i burmistrzowie nie będą mieli czasu na obrady i pracę dla miasta, gdyż czekają ich ustawiczne wizyty u prokuratora. Władze wymiaru sprawiedliwości zadecydowały już, aby nikt nie oskarżał je o stronniczość, że spory rozpatrywać będą prokuratury w innych, odległych od Obornik miastach. To zabierze zeznającym jeszcze więcej czasu. 

Dodajmy na koniec, że jak na razie prokuratura nie dopatrzyła się złamania prawa w żadnym ze zgłoszonych przypadków, wydaje się więc, że cała sprawa, to tylko polityczne bicie piany.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.