W tym roku kolejna rozbudowa monitoringu

W tym roku kolejna rozbudowa monitoringu

OBORNIKI. Dobiegają końca prace związane z budową nowoczesnego monitoringu w Obornikach. Ponad 20 nowoczesnych kamer zostanie umieszczonych w centrum miasta z punktami obsługi w straży miejskiej i komendzie powiatowej policji.

Nowoczesne kamery mogą nie tylko wykonać dobre zbliżenie, na którym widać czy kierowcy mają zapięte pasy, ale także utrwalają zapis na kilkanaście dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdarzenie zarejestrowane na kamerze można odtworzyć szukając na przykład sprawcy wykroczenia.

Pierwszy etap kosztował prawie 900 tys. zł, z czego gmina pozyskała 200 tys. zł z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Oprócz nowoczesnych kamer i położenia ponad trzech kilometrów linii światłowodowej, w siedzibie urzędu zbudowana została serwerownia  do obsługi całego systemu.

Pod koniec minionego roku zakończyły się prace I etapu. W tym roku burmistrz Tomasz Szrama zdecydował się przeznaczyć 1 mln zł na realizację drugiego etapu.

Tym razem światłowód położony zostanie w kierunku Armii Poznań oraz w kierunku osiedla leśnego. W ramach prac powstanie dodatkowych 18 punktów, które mają poprawić bezpieczeństwo w Obornikach. W ramach zaplanowanego na rok 2023 III etapu kolejne punkty dojdą m.in. w kierunku Łukowa, Żwirek i Staszica.

Po zakończeniu III etapu w ramach miejskiego monitoringu działać będzie ponad 60 kamer.

Podobne artykuły