Via Molina nad Wełną

ROGOŹNO. Mieszkający w Luneburger Heide Helmut Harneit poprosił Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Rogoźnie o nadesłanie zdjęć młynów wodnych na Wełnie. Zdjęcia te znalazły się na stoisku grupy projektowej europejskiego szlaku młynów  Via Molina podczas święta miast Hanzy w Luneburgu. Od tego czasu datuje się korespondencja pomiędzy  Rogoźnem a wolontariuszami w Niemczech zajmującymi się przygotowaniem tego projektu.

Podczas Święta Hanzy w Lubece  spotkał się Helmut Harneit z Marią Prior-Nowak a omówione zostały kolejne wspólne przedsięwzięcia w przybliżeniu realizacji wspomnianego projektu. Przy współudziale Urzędu Miejskiego udało się opracować program wizyty studyjnej w gminie Rogoźno.
W sobotnie południe Maria Prior – Nowak  przybyła do Objezierza i zwiedziła okolice przepięknie położonego, zbudowanego w roku 1938 młyna zbożowego w Kowalewku. Następnie obejrzała miejsce, w którym stał dawny młyn zbudowany z pruskiego muru przy ulicy Nadbrzeżnej w Obornikach, potem ulicą Młyńską  dojechała do pizzerii "Młynek", gdzie omówiła zarys projektu.
Następnie udano się do Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, gdzie po zwiedzeniu ekspozycji wspólnie omówiono idee europejskiego szlaku młynarstwa Via Molina. Zwiedzono Jaracz, obejrzano prace remontowe przy Świetlicy Wiejskiej i prace przy odnowie dawnego cmentarza ewangelickiego. Wielkie wrażenie wywołał świetnie zachowany młyn w Rudzie i znakomity smak wypiekanego tam według starych receptur chleba. Miłym akcentem była wizyta w  Nowym Młynie na Wełnie, gdzie można poznać smaki regionalnych produktów  i rozkoszować się sielankową atmosferą życia nad Wełną. Rzeka Wełna to wspaniałe miejsce dla wypoczynku i rekreacji  oraz sportu kajakowego  oraz niepowtarzalny rezerwat przyrody.  Robocza wizyta uświadomiła gospodarzom wielki potencjał tkwiący w bogatej historii i bogactwie przyrody nad rzeką Wełną oraz możliwości popularyzacji tego regionu w ramach projektu. W lipcu zaplanowane jest spotkanie robocze w Luneburgu w sprawie realizacji tego międzynarodowego projektu, w którym uwzględnione będą młyny nad Wełną w powiecie, szczególnie z gminy Rogoźno.

Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Asystent Projektanta branży drogowej
Zakres obowiązków:

– Wykonywanie prac projektowych w części opisowej i rysunkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy inżynieryjnej oraz wskazaniami projektanta.
– Opracowywanie projektów dróg, ulic, parkingów, obiektów logistycznych, przemysłowych.
– Opracowywanie projektów organizacji ruchu.
– Wykonywanie pomiarów i inwentaryzacji w terenie.
Wymagania:
– Ukończony min. 3-ci rok studiów na kierunku inżynierii lądowej lub pokrewnym.
– Znajomość oprogramowania CAD, Microsoft Office
– Umiejętność pracy w zespole.
– Rzetelność, samodzielność, odpowiedzialność.
– Dobra organizacja pracy.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt:
MKP Pracownia Drogowa Marek Pancerz
tel. +48 696 24 74 74 e-mail: marek.pancerz@mkp-pracownia.com

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.