Uwaga zakwitły sinice

Uwaga zakwitły sinice

GMINA ROGOŹNO. Szczyt kanikuły, a nie ma się gdzie w gminie Rogoźno wykąpać. W jeziorach Rogoźno i Nienawiszcz zakwitły sinice.

Sanepid wydał ostrzeżenie: Na kąpieliskach przy ul. Plażowej, Za Jeziorem, W Nienawiszczu i w Budziszewku woda nie odpowiada wymogom sanitarnym do kąpieli z uwagi na zakwit sinic. Na kąpieliskach tych obowiązuje czerwona flaga.

Warto wiedzieć, że sinice (cyjanofity, cyjanobakterie, cyjanoprokariota, Cyanobacteria), to jedne z najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Można je spotkać prawie w każdym środowisku, ponieważ są odporne na długotrwałe susze oraz bardzo wysokie temperatury, a nawet wysoką kwasowość podłoża. Dzięki zawartości chlorofilu mają zieloną barwę.

Dawniej uważano je za rośliny, z czasem jednak te jednokomórkowce zostały sklasyfikowane jako bakterie.

Zakwit sinic ogranicza ilość tlenu i światła docierającego do głębszych warstw zbiorników wodnych, powodując tym samym obumieranie żyjących tam organizmów – i stąd bierze się brzydki wygląd i zapach wody. Bardzo są niebezpieczne dla człowieka toksyny sinicowe, które zazwyczaj występują w silnie zanieczyszczonych wodach. Podczas kąpieli wzrasta ryzyko zatrucia, którego objawami może być łagodne zatrucie pokarmowe lub poważniejsze w skutkach porażenie mięśni, które prowadzi do niewydolności oddechowej.

Komentując to zjawisko mieszkanka gminy Rogoźno o imieniu Małgorzata napisała: Nad tamą przejść się nie da, bo tak śmierdzi… Żeby 5-letnie dziecko szło i mówiło „fuu co za szambo śmierdzi” wstyd…

Pani Małgosia nie napisała jednak kto ma się wstydzić? Cała natura czy tylko sinice?

Podobne artykuły