Uroczystość strażacka w Obornikach ze znamienitymi gośćmi

Uroczystość strażacka w Obornikach ze znamienitymi gośćmi

OBORNIKI. Dzień Świętego Floriana, uroczystość strażacka, przypada co prawda na 4 maja, jednak oborniccy strażacy wybrali na swoje święto miniony czwartek, gdy do miasta przybyli znamienici goście i pogoda dopisała. O pogodzie nie ma co pisać, dość że świeciło i było ciepło.

W kwestii gości lista jest długa jak strażacka tradycja, a ta sięga XV wieku. Zatem na trenie obornickiej remizy pojawili się: poseł Marcin Porzucek, wojewoda Michał Zieliński, starosta Zofia Kotecka z zastępcą Waldemarem Cyrankiem oraz grupą samorządowców. Przybył Tomasz Grelak (zastępca Wielkopolskiego Komendanta PSP), Piotr Woszczyk – zastępca burmistrza Obornik z radnym Tomaszem Kamińskim, Roman Szuberski – burmistrz Rogoźna, Henryk Szrama – wójt Ryczywołu, Tomasz Winiarski – Komendant Powiatowy Policji w Obornikach, Beata Kościelska – z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, leśnicy Krzysztof Roth i Arkadiusz Pohl, kapelan strażaków ks. Wojciech Ren, ogn. Krzysztof Szymański – Przewodniczący Organizacji Oddziału NSZZ Solidarność, Robert Protasewicz – Przewodniczący Zarządu Terenowego ZZS Florian, Marek Zieliński – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOP RP w Obornikach, Krzysztof Tomaszewski – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Obornikach, Jerzy Antkowiak – Komendant Gminny ZOSP RP w Obornikach i Andrzej Kistowski – Komendant Gminny ZOSP RP w Ryczywole.
Było podniośle i uroczyści. Flagę, w rytmie Mazurka Dąbrowskiego, majestatycznie wywindował pod niebo podnośnik strażacki.

Poniżej flagi stali ci, którzy w zeszłym roku wyjechali na różne akcje aż 1425 razy, a tylko 19 i 20 lutego, gdy powiało, interweniowali 300 razy.

Komendant st. kpt. Michał Mulka wymienił, z kim strażacy współpracują najczęściej, jakie poczynili ostatnio inwestycje i remonty, a było tego nieco oraz jak potrzebny okazał się sprzęt, darowany im przez gminy czy wojewodę wielkopolskiego. Życzył strażakom pomyślności oraz dziękował za wysiłek a samorządowcom za wsparcie finansowe zakupu 30-metrowej drabiny z podnośnikiem koszowym.

Prócz życzeń i gratulacji były też nagrody, awanse i wyróżnienia.
Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył: asp. sztab. Roberta Sałatę, a Odznaką Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej” dh. Andrzeja Kistowskiego.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej wyróżnił nagrodą pieniężną za wzorowe wykonywanie zadań służbowych młodszego ogniomistrza Michała Obidowskiego.
Rozkazem personalnym komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień starszego aspiranta aspirantowi Bartoszowi Fabke.

Z kolei rozkazem personalnym komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień służbowy starszego ogniomistrza ogniomistrzowi Szymonowi Korczyńskiemu i ogniomistrzowi Leszkowi Sobańskiemu. Komendant wojewódzki nadał stopień ogniomistrza młodszemu ogniomistrzowi Mateuszowi Janus, a na stopień młodszego ogniomistrza starszemu sekcyjnemu Michałowi Obidowskiemu.

Na stopień sekcyjnego został awansowany starszy strażak Patryk Perski.
Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej mianował na wyższe stanowiska służbowe:
młodszego aspiranta Paulinę Burda; starszego ogniomistrza Leszka Sobańskiego; ogniomistrza Patryka Suszka; ogniomistrza Mateusza Janus; młodszego ogniomistrza Piotra Burda; młodszego ogniomistrza Adama Siejaka; młodszego ogniomistrza Michała Obidowskiego; starszego sekcyjnego Łukasza Bednarka.

Ponadto komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej wyróżnił za zaangażowanie i aktywny udział na rzecz ochrony przeciwpożarowej: dh. Jerzego Brzozowskiego – OSP Parkowo; dh. Łukasza Chmielewskiego – OSP Lipa; dh. Andrzeja Skowrona – OSP Kiszewo.

Wszyscy wcześniej wymienieni znamienici goście otrzymali od komendanta specjalną tabliczką okolicznościową z podziękowaniem za wsparcie, pomoc i współpracę w realizację zadań na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

W dzień tak uroczysty nie mogło się obejść bez paru przemówień. Wojewoda Michał Zieliński pogratulował wyróżnionym tego dnia strażakom, mówił o tradycji, a warto wiedzieć, że obornicka remiza ma już za sobą 47 lat, choć OSP Rogoźno za rok będzie fetować swe 150-lecie, więc słowo tradycja jest bardzo na miejscu. Wojewoda zauważył też, jak wielkim zaufaniem społecznym cieszą się stroniący od polityki strażacy, którzy podczas ostatniego badania opinii dotyczącej prestiżu poszczególnych służb zostali ocenieni najwyżej przez 83 procent ankietowanych. St. bryg. Tomasz Grelak wyraził zadowolenie z faktu aż 50% wzrostu ilości Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, będących narybkiem późniejszych strażaków i druhów. Stwierdził też, że rośnie liczba obozów i kolonii a w młodzież pożarniczą warto inwestować, bo to procentują na przyszłość.
On także dziękował samorządowcom za projekt zakupu 30-metrowej drabiny.
Zofia Kotecka też dziękowała i gratulowała, Zauważyła, że: Aby otrzymać takie wyróżnienia jak dzisiaj, strażacy musieli bardzo długo i ciężko pracować.
Życzyła strażakom szczęśliwych powrotów do domów oraz gratulowała im uznania i szacunku, jakim, ich darzy społeczeństwo.

Samorządowcy nie przybyli z pustymi rękoma. Przywieźli i wręczyli strażakom, prócz kwiatów i dyplomów z odpowiednimi adresami, statuetki świętego Floriana oraz obraz tejże samej postaci, a warto wiedzieć, że Florian przedstawiany jest jako gaszący pożar oficer rzymski z naczyniem. Bywa, że w ręku trzyma chorągiew. Jego atrybutami są: kamień młyński u szyi, kolczuga, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza i zbroja.

Na koniec uroczystości wszyscy udali się do remizy na strażacką grochówkę i placek z kruszonką oraz wspólne rozmowy, na które zazwyczaj nie bardzo jest czas.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.