Uroczysta sesja z medalami i życzeniami

Uroczysta sesja z medalami i życzeniami

OBORNIKI. Jednym z niezwykle ważnych wydarzeń tegorocznych Dni Obornik była uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której wyróżniono osoby i podmioty szczególnie wyróżniające się swoim działaniem na rzec lokalnej społeczności. Była to też okazja nagrodzenia wyróżnieniami państwowymi dwójki obywateli Obornik za ich wyjątkowe zasługi.

Przybyli parlamentarzyści w osobach senatora Jana Filipa Libickiego, posłów Jakuba Rutnickiego i Krzysztofa Paszyka, przybył wojewoda Michał Zieliński, burmistrz Wronek Mirosław Wieczór. Dotarł też burmistrz Obornik Śląskich Arkadiusz Porada w towarzystwie zastępcy Henryka Cymermana i naczelnik Haliny Adamczyk. Samorząd wojewódzki reprezentowała Agnieszka Grzechowiak. Przybyła starosta Zofia Kotecka z zastępcą Waldemarem Cyrankiem, liczni samorządowcy, dyrektorzy placówek gminnych i inni zaproszeni goście.

Wśród gości była ukraińska delegacja z partnerskiego miasta Nowojaworowska z przewodniczącą odpowiednika rady miejskiej na czele. Jej imię to Ivanka, a darem przywiezionym z Ukrainy był pięknie wykonany herb miasta z trzema graniastosłupami symbolizującymi odkryte tam złoża siarki. Życzeniem delegacji, państwa Haliny, Siergieja i Wladymyra było to, aby ten herb zawisł w gabinecie burmistrza.

Tomasz Szrama powitał wszystkich serdecznie i zaraz na wstępie trafne zacytował w tym miejscu zdanie Alana Kay`a, laureata nagrody Turinga za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki, iż: Najlepszy sposób, by przewidzieć przyszłość, to tworzyć ją.

Tomasz Szrama nie krył radości z ponownego spotkania się wszystkich razem podczas Uroczystej sesji rady miejskiej, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Stwierdził: Trudna rzeczywistość, w jakiej przyszło nam żyć, pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą i związane z nim cierpienia milionów ludzi, to sprawy, na które nie mieliśmy wpływu. Niepokój i strach, jakie wywołały towarzyszą nam niezmiennie, lecz nie można dopuścić, aby strach ten determinował nasze życie. Samorząd musi na sytuacje reagować i w otwartości na współpracę z instytucjami i organizacjami kreować odpowiadające chwili rozwiązania.

Przypomniał, jak w czasie pandemii, współdziałając z Urzędem Wojewódzkim, gmina przygotowała szerokie akcje informacyjne oraz wspomagała seniorów w dotarciu do punktów szczepień.
Tak też było tuż po wybuchu wojny w Ukrainie. Gmina przystąpiła do działań natychmiast, zorganizowano centralny punkt zbiórek, gdzie trafiały dary ze szkół, sołectw, instytucji, firm i indywidualnych darczyńców, sortowano je i rozdzielano, by już za chwilę mogły trafić w ręce przybyłych do Obornik uchodźców z Ukrainy.

Natychmiast też zorganizowano bazę mieszkańców, którzy bezinteresownie postanowili przyjąć ich pod swój dach. Wszystkie te działania nie miałyby najmniejszych szans na powodzenie, gdyby nie otwartość, zjednoczenie i determinacja oborniczan.

Wie to burmistrz Tomasz Szrama i w tym uroczystym dniu kolejny raz im za to wszystko serdecznie dziękował: Za otwarcie przed potrzebującymi swych domów i serc, za działanie wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, za poświęcenie swego czasu i za energię na bezinteresowną pracę, w końcu dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy przez ostatnie kilka miesięcy wspomagali najbardziej potrzebujących. Dziękuję też firmom, organizacjom, grupom nieformalnym oraz dziesiątkom indywidualnych mieszkańców.

Wiadomo, że historię każdego miasta na przestrzeni dziejów tworzą ludzie. Nie inaczej jest na ziemi obornickiej.

Co do aktywności i pasji tworzenia przez oborniczan nikt nie ma wątpliwości.

Wie też kapituła medalu Zasłużony dla Ziemi Obornickiej, która wyróżniła w tym roku: Krystynę Bugaj, Michała Zielińskiego, Zbigniewa Arciszewskiego, Jerzego Kanię, Mariana Człapę, Andrzeja Maćkowiaka, Leszka Wicherka i Roswithę oraz Horsta Koehlertów.

W gronie odznaczonych znalazł się też Zbigniew Gajewski, który medal odebrał 28 maja podczas uroczystości 100-lecia Sparty Oborniki.

Burmistrz Tomasz Szrama wręczył też ustanowione przez siebie Honorowe Wyróżnienia, które odebrali: prezes DT Swiss Tomasz Gil, delegacja ukraińskiego miasta Nowojaworowsk, Nauczyciel Roku Zyta Czechowska oraz propagatorzy oświaty Anna i Łukasz Malinowscy.

O każdej z tych osób piszemy w innym miejscu.

Zanim jednak uhonorowano wyróżnionych i zasłużonych, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wręczył odznaczenia państwowe dwóm wybitnym oborniczanom: Krzysztofowi Piotrowskiemu i Henrykowi Wojtysiakowi.

Pierwszy z nich otrzymał Medal „Pro Patria” ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a przyznawany w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Drugi to obornicki bard wyróżniony za swoją twórczość medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce). Jest to odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego, na które to odznaczenie pan Henryk już dawno zasłużył.
Wszystkim wyróżnionym pogratulował senator Jan Filip Libicki, chwaląc panującą w gminie i powiecie harmonię oraz współpracę.

Poseł Jakub Rutnicki zauważył: Miasto to mury, ale tak naprawdę tworzą go ludzie i tak jest u was. Razem tworzycie obornicką markę, a ta przysparza wam splendoru. Wspaniale wspieracie sąsiadów z Ukrainy, życzę wam, aby samorząd był silny.

Kolejni mówcy gratulowali odznaczonym, pozdrawiali oborniczan i wszystkim życzyli miłego święta miasta. W różnych miejscach zaczynały się imprezy i wydarzenia związane z Dniami Obornik, które pozwalały powrócić do tego, co w lokalnej historii jest szczególnie cenne.

Na dodatek pogoda dopisywała i zapowiadał się dla oborniczan i ich gości bardzo dobry czas.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.