Trudny budżet powiatu

Trudny budżet powiatu

OBORNIKI. Jeżeli w (słusznie) minionej epoce mówiło się o górnikach, jak ciężka jest ich praca, dzisiaj tak mówi się o skarbnikach samorządów.

Spięcie budżetów gmin czy powiatu wymagało w tym roku dociskania pasa do niemal granic możliwości, przysłowiowego balansowania na linie i sztuki rezygnacji, gdy brakowało wciąż paru milionów.

Skarbnik Joanna Konieczna przyznała podczas ostatniej sesji rady powiatu obornickiego: Obniżenie dochodów powiatu zmniejszyło nam nadwyżkę operacyjną, utrudniając spięcie budżetu na rok 2022.

Budżet został jednak ostatecznie spięty, a radny Michał Bogacz podziękował pani Joannie i zarządowi powiatu za ów budżet oraz prognozę wieloletnią. Na koniec zapewnił, że pozytywnie patrzy też na przyszłe inwestycje, głównie te drogowe.

Radna Renata Tomaszewska stwierdziła w imieniu Bloku Samorządowego: Nie jest to może budżet marzeń. Został skrojony i dopasowany na możliwości naszego powiatu. Gdy zostanie zrealizowany, będzie spełniał oczekiwania mieszkańców.

O tegorocznym budżecie wypowiedział się pozytywnie też w imieniu klubu PSL Błażej Cisowski, który podziękował staroście Zofii Koteckiej za ogromną pracą w spinaniu budżetu. Przy okazji skrytykował rząd, który wedle jego słów, mataczy, kombinuje z funduszami, tnie po podatkach, serwuje niedorzeczne programy bez szans na realizację.

Budżet powiatu na rok 2022 zawiera inwestycje drogowe w oparciu o dofinansowanie rządowe i porozumienia z gminami, które dołożą połowę środków do udziału własnego. Budżet wesprze szkoły i szpital powiatowy.

Nie obejdzie się bez deficytu, który będą pokrywały pieniądze z pożyczek i kredytów. Taki właśnie budżet ostrożny i bezpieczny, lecz otwarty dla inwestycji z odpowiednim wsparciem poparła niemal cała rada powiatu i tylko radni z PiS byli przeciw.

Przewodnicząca Renata Tomaszewska pogratulowała zarządowi i życzyła jego spokojnej realizacji.

Starosta Zofia Kotecka podziękowała radnym za wsparcie, skarbnik za sprawne zarządzanie budżetem, natomiast burmistrzom i wójtom gmin za wzorową współpracę. – Zrobiliśmy wiele, a nasze zamierzenia są śmiałe i możliwe do realizacji – powiedziała starosta, przypominając na koniec, że powiat to nie tylko drogi, ale i szkoły, szpital czy centrum pomocy rodzinie. Wicestarosta Waldemar Cyranek podziękował też pracownikom starostwa, zauważając ich ciężką pracę.

Podobne artykuły