Targi Rolnicze z nauką i rozrywką

Targi Rolnicze z nauką i rozrywką

GOŁASZYN. Wietrzna pogoda nie zniechęciła zwiedzających, którzy dopisali na Regionalnych Targach Rolniczych w Gołaszynie (mowa o miejscowości leżącej pomiędzy Lesznem a Rawiczem) a nie Gołaszynem pod Obornikami, organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska handlowe oraz wystawa małych zwierząt.
Po dwuletniej przerwie rolnicy i wystawcy, także z powiatu obornickiego, ponownie mogli spotkać się i wspólnie cieszyć targami.

Wartość takich relacji podkreślał również Maciej Szłykowicz, pierwszy zastępca dyrektora WODR w Poznaniu, który uroczyście otworzył wydarzenie. Powiedział na wstępie: Cieszę się, że wracamy do normalności i spotykamy się dzisiaj. Mam nadzieję, że bez większych przeszkód. Dziękuję wszystkim za przybycie, ale przede wszystkim chciałbym przywitać państwa rolników, bo to dla nich jest ta impreza. Chciałbym, żebyśmy cały czas mieli świadomość tego, że praca w rolnictwie to są działania, które wymagają wytrwałości, dyscypliny i samozaparcia, zwłaszcza, że obecna sytuacja z suszą i wysokimi cenami nie jest łatwa.

Wartościowym punktem targów był pokaz na poletkach demonstracyjnych z użyciem N-testera, czyli urządzenia do pomiaru zapotrzebowania roślin na azot. Ta wiedza została dodatkowo wzbogacona wykładami specjalistycznymi o tematyce rolniczej i ogrodniczej. Rolnicy mogli również otrzymać wsparcie na stoiskach doradczych, między innymi Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.


Na targach pojawiło się dużo zwiedzających, którzy rodzinnie spędzali czas. Szczególną uwagę przykuwały stoiska z zabawkami, wystawa ptaków i królików, konkursy oraz pyszne, swojskie jedzenie. Atmosferę umilały występy zespołów regionalnych i ludowych. Swój repertuar zaprezentowali między innymi muzycy z Kapeli Bajer, zespół Anima oraz Ladies Trio z Ukrainy.

Wśród atrakcji był również konkurs plastyczny, w którym mogły wykazać się dzieci. Małolaci przedstawili swoją wizję wiosennego ogrodu, za co otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Drugi dzień targów zaplanowany jest na niedzielę, 22 maja w godzinach 10-17. Oprócz punktów poprzedniego programu, zwiedzający będą mogli między innymi spróbować swoich sił w konkursie gwary wielkopolskiej.

Regionalne Targi Rolnicze w Gołaszynie odbywają się pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka o czym poinformowała Marta Kaczmarek, specjalista ds. public relations, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Podobne artykuły