OBORNIKI. Burmistrz Tomasz Szrama obiecał, że tegoroczne obchody Święta 3 Maja będą inne niż wszystkie i słowa dotrzymał. Widowisko zaplanowane i wyreżyserowane przez Krzysztofa Nowackiego przeszło oczekiwania wielu osób, które licznie przybyły na obornicki Rynek, miejsce tegorocznego celebrowania kolejnej rocznicy uchwaleni Konstytucji.
Dlaczego Rynek a nie zwyczajowo w parku przy obelisku, zapytaliśmy burmistrza? – To właśnie Rynek był przed II wojną światową miejscem, gdzie odbywały się uroczystości patriotyczne i właśnie na Rynek chcemy wrócić – wyjaśnił po uroczystości Tomasz Szrama i dodał: cieszę się, że w uroczystościach wzięło udział sporo oborniczan. Mam nadzieję, że nowa forma obchodów uroczystości patriotycznych, jaką w ostatnim czasie proponujemy, przyjmie się w naszym mieście.
Pewnie już się ta forma przyjmuje, bo po Mszy Świętej za Ojczyznę uczestnicy obchodów przeszli w asyście pocztów sztandarowych na Rynek, gdzie oczekiwała ich Obornicka Orkiestra Dęta oraz strzelcy Poznańskiego Regimentu Odprzodowego.
Krzysztof Sroka przypomniał rys historyczny tworzenia 223 lata temu przez Sejm Czteroletni ustawy rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja i była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Rozległ się hejnał Obornik a z balkonu jednej z kamienic popłynęły słowa Mieczysława Łukanowskiego w roli Hugo Kołłątaja, czytającego informacje na temat Konstytucji.
Wreszcie na płytę Rynku wjechał XVII wieczną karetą sam król Stanisław August Poniatowski. Zatrzymawszy się, odczytał, czym jest lud i jakie są prawa jego a czym wojsko i jakie ma obowiązki. Regiment Odprzodowy oddał salwę honorową a para wspaniałych karych fryzów ciągnących karetę ani drgnęła, trzymana wprawną ręką pana Damiana, który wraz z członkami Fundacji Zielony Dworek z Kiszewka nie po raz pierwszy użyczył koni do oprawy uroczystości.
Król, w którego rolę wcielił się z wielkim powodzeniem Paweł Bydałek odjechał, a po wystrzale armatnim i odśpiewaniu Bogurodzicy przez chór, rozpoczęły się krótkie wystąpienia starosty i burmistrza.
Adam Olejnik w swym przesłaniu powiedział: mamy ogromny honor i zaszczyt powitać wszystkich zgromadzonych, którzy dają dowód przywiązania do patriotyzmu i wartości zawartych w rozdziałach Konstytucji 3 Maja, które mają charakter uniwersalny i wciąż aktualny… Powinniśmy być dumni z naszej przynależności narodowej. Z godnością i śmiałością wyrażajmy swą tożsamość. Akcentujmy przywiązanie do symboli narodowych… Aby poczucie wspólnoty zostało w nas trwałe zakorzenione, musimy pielęgnować dobro, przekazywać naszym dzieciom właściwe postawy moralne i wzorce. Dlatego niezależnie od politycznych podziałów i sporów, dzielących nas różnic, w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, szacunku dla mądrości płynących z nauk, sławy patriotycznych czynów naszych przodków starajmy się szukać drogi do zrozumienia wzajemnych racji. To będzie najlepsza praca dla Polski i jej miejsca w świecie.
Tomasz Szrama dodał: za każdym razem ten dzień pobudza do refleksji, do zastanowienia się, co dla nas, obywateli XXI wieku znaczą wydarzenia z 1791 roku. Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Dla wielu pokoleń była punktem odniesienia, wzorem myślenia o odpowiedzialności za ojczyznę i wspólne dobro. Ten dokument stał się symbolem patriotyzmu, chwały narodowej, drogowskazem dążeń niepodległościowych. Świętujemy więc dzisiaj rocznicę powstania jednego z najważniejszych źródeł dumy Polaków z własnego państwa. Dziś, podobnie jak twórcy Konstytucji 3 Maja, chcemy żeby Polska była sprawiedliwa i mądrze zarządzana. Życzę, żebyśmy wspólnie zmieniali Oborniki, miasto piękne, miasto aktywnych obywateli, którzy z zaangażowaniem spełniają swoje życiowe ambicje. Chór zaśpiewał „Gaude Mater Polonia” a delegacje przedstawicieli władz, organizacji politycznych i społecznych, szkół i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów przed jedynym na Rynku pomnikiem, pomnikiem papieża.
Na koniec pomysłodawca i reżyser uroczystości Krzysztof Nowacki wspiął się z aparatem fotograficznym na dach jednej z kamienic a wspierający go z całych sił pracownicy referatu promocji urzędu miejskiego rozdali zgromadzonym białe i czerwone plansze, by ci odpowiednio ustawieni utworzyli na Rynku biało-czerwoną flagę, jedyną taką żywą flagę w Obornikach i daleko poza nimi.
Koniec trzeciomajowej uroczystości nie był jednak końcem spotkania. Mieszkańcy Obornik długo jeszcze dyskutowali przy kawie, herbacie i placku drożdżowym, ciesząc się z wzajemnych spotkań, ładnej pogody i wyjątkowej oprawy majowego święta.