Tajemnica Enigmy i prawda o Maksymilianie Ciężkim

OBORNIKI. W piątkowy wieczór w sali Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki otwarto kolejny ciekawy wernisaż. Tym razem była to wystawa fotogramów poświęconych życiu i działalności Maksymiliana Ciężkiego, człowieka zasłużonego dla wielkopolskiej ziemi, wybitnego szamotulanina, wielkiego Polaka. 

Maksymilian Ciężki był twórcą szamotulskiego skautingu, powstańcem wielkopolskim, oficerem Wojska Polskiego, dowódcą Biura Szyfrów polskiego wywiadu. Znacząco przyczynił się do sukcesu polskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy. Podzielił los wielu Polaków, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie wrócili do kraju. Zmarł w 1951 roku Anglii z dała od swoich bliskich. W listopadzie ubiegłego roku po ponad 50 latach jego prochy spoczęły w rodzinnej ziemi. 

Poświęcona mu wystawa w obornickiej bibliotece ma ocalić od zapomnienia ludzi, którzy odegrali znaczącą rolę w dziejach naszego regionu i doskonale koresponduje z wystawą, której czas powoli dobiega końca, a która ukazuje udział mieszkańców Ziemi Obornickiej w Powstaniu Wielkopolskim. 

Witając zaproszonych na wernisaż gości, dyrektor Krystyna Eichler pokłoniła się burmistrzowi Obornik, ale i przede wszystkim historykowi, Henrykowi Łukaszewskiemu, Jackowi Grabowskiemu, burmistrzowi Szamotuł, który był żywo zainteresowany wspólnymi inicjatywami na niwie kultury a wobec którego ma nadzieję, że będzie to zalążek przyszłej współpracy miedzy gminami, Barbarze Ciężkiej – synowej Maksymiliana Ciężkiego i jego bratanicy Kazimierze Pilaczyńskiej. 

Jednak gościem szczególnym był tego wieczoru Marek Grajek – historyk, kryptolog, autor książki „Enigma. Bliżej prawdy". Jego pasjonujący wykład ilustrowany unikalnymi fotografiami zebrani słuchali ze skupieniem i wzruszeniem. Marek Grajek poprowadził ich ścieżką skrywanej przez dziesiątki lat tajemnicy, ocierając się o trudne ludzkie losy i próbując zrozumieć ich nie zawsze zrozumiałe postawy. 

Staraliśmy się zarejestrować cześć opowieści o Maksymilianie Ciężkim i otaczających go osobach, co można obejrzeć na stronie www.tv.oborniki.com.pl. Jednak autentyczny klimat tego wyjątkowego wieczoru można było poznać i poczuć tylko w miniony piątek w bibliotece.  


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.